Piątek, 23 sierpnia 2019r. | Imieniny: Apolinarego, Filipa
Pokaż menu

Owce przy Górze Szwejcera we Mstowie

Październik 14, 2018

Chyba już niewiele osób pamięta, kiedy ostatni raz koło Skały Miłości w Mstowie pasły się owce. Kiedyś były naturalnym elementem mstowskiego krajobrazu, razem z kozami, krowami i  stadami gęsi.

Pasły się na łąkach nad Wartą i na wtedy nie zalesionych wzgórzach: Górze Wał, Dobrej Górze, Stróżnicy, w stodołach i właśnie na Górze Szwejcera. Teraz powróciły dzięki współpracy gminy Mstów z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Przez kilkanaście dni pasło się tu ponad sto owiec.

 

o3

Wyżyna Krakowsko – Częstochowska odznacza się bogactwem oraz osobliwym pięknem zjawisk przyrodniczych oraz wyjątkowym ukształtowaniem terenu. Celem ochrony wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych tej krainy, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, w 2018 r. w ramach uzyskanego wsparcia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, prowadzi wypas owiec i kóz.

Wypasem objęto obszary wzniesień jurajskich z cennymi płatami siedlisk ciepłolubnych – muraw kserotermicznych i naskalnych oraz powiązanych z nimi przestrzennie i dynamicznie zarośla jałowca. Na terenie gm. Mstów, łącznie działaniem objęto 18 ha biocenoz kserotermicznych. Wypas prowadzono na użytku ekologicznym „Golizna” i terenach przyległych oraz Górze Szwejcera.
 

o4

 

Należy wspomnieć, że wypas zwierząt – owiec i kóz, pełniących rolę „naturalnych kosiarek” jest jednym z najbardziej skutecznych działań ochrony czynnej. Zwierzęta zgryzają odrastające pędy, a także przemieszczając się po stoku, przyczyniają się do spulchniania powierzchniowej warstwy gleby. Prowadzi to do uruchamiania erozji w miejscach, gdzie nagromadziła się nadmierna ilość humusu.

Ważnym aspektem wykorzystania owiec i kóz w zabiegach ochrony jest fakt, że w trakcie wypasu jedne gatunki są zjadane, a inne omijane. Takie wybiórcze zgryzanie roślin sprzyja formowaniu się cennych wartości przyrodniczych muraw. Wypasane zwierzęta wybierają rośliny miękkolistne, omijając te o budowie kseromorficznej. Pozostawione gatunki tworzą charakterystyczny, kolorowy oraz wonny aspekt muraw kserotermicznych oraz przyczynia się do ponownego odsłonięcia powierzchni wzniesień jurajskich.

Owce mają powrócić koło Skały Miłości wiosną przyszłego roku.

Galeria zdjęć

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).