Poniedziałek, 20 maja 2019r. | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Pokaż menu

Przenieś się do średniowiecza! Kolejny Piknik na Grodzisku przed nami!

Czerwiec 12, 2018

W najbliższy piątek rozpocznie się III edycja Pikniku Rycersko – Archeologicznego „Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie” w Siedlcu. Po raz pierwszy odbędzie się on w czerwcu, a nie jak było wcześniej we wrześniu. Oprócz względów pogodowych, głównym powodem zmiany terminu jest udostępnienie warsztatów historycznych (przygotowanych przez rekonstruktorów) młodzieży szkolnej.

 

Ma to być żywa lekcja historii wczesnośredniowiecznego grodziska, które swoje początki zamieszkiwania przez ludzi,  miało nawet jeszcze o tysiąc lat wcześniejsze,  bo w czasach kultury łużyckiej.

ulotka-a5-awers

Organizatorzy, czyli Gmina Mstów i Grupa Rekonstrukcyjna „Żelazny Wilk” we współpracy z Muzeum Częstochowskim, przygotowali szereg atrakcji. Warsztaty organizowane będą przez najlepszych w kraju rzemieślników – rekonstruktorów. Odbędą się warsztaty: skórniczy, odlewniczy, hafciarski, tkacki, kowalski. Będzie na nich można zobaczyć m.in. ręczne szycie butów, odlewanie ozdób, wykuwanie broni, tkanie materiałów.

 

Nie zabraknie smacznych potraw utrzymanych w duchu tego okresu na warsztatach kulinarnych oraz występu grupy muzycznej.  Będą też: gry terenowe, poszukiwanie skarbu, oraz pokazy uzbrojenia i walk z X i XI wieku – czyli okresu, kiedy ostatnio było zamieszkałe Grodzisko.
 

ulotka-a5-rewers

 

Sobota będzie drugim dniem Pikniku, nakierowanym na rodziny z dziećmi. Oprócz warsztatów w Osadzie Słowiańskiej zobaczyć będzie można życie codzienne w tym okresie i szereg turniejów przygotowanych przez Bractwo „Wotczina Raróg” z Krakowa. Na koniec organizatorzy przygotowali Bitwę o Gród, fabularyzowane starcie dwóch wczesnośredniowiecznych armii.

 

Archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego, jak co roku organizują Akademię Młodego Archeologa z mnóstwem niespodzianek.!

 

Wszystko to na Grodzisku Gąszczyk w Siedlcu, gmina Mstów. Parking dostępny przy Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce, dojście do Grodziska jest oznaczone. Wejście na imprezę jest wolne! Zapraszamy na autentyczne widowisko dla dzieci i dorosłych - organizowane bez prądu i z troską o realia!

http://fiat.fm/rozmowa-dnia/gaszczyk-i-jego-tajemnice/

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).