Sobota, 14 grudnia 2019r. | Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Pokaż menu

Sierpniowa Biesiada Kobiet

Sierpień 08, 2019
Pałac w Kłobukowicach - MateuszFD - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Pałac w Kłobukowicach - MateuszFD - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Było kolorowo, głośno, zabawnie i dostojnie zarazem - tak właśnie wyglądała Sierpniowa Biesiada Kobiet, której organizatorami byli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Lidia Burzyńska oraz Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma.
 

Honorowego Patronatu wydarzeniu udzieliła Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, a wielką niespodzianką dla wszystkich była obecność Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego.

 

 

W piękne i słoneczne popołudnie 4 sierpnia w hali sportowej gminy Poczesna odbyła się Sierpniowa Biesiada Kobiet. To już druga edycja spotkań z Paniami zrzeszonymi w Kołach Gospodyń Wiejskich Powiatu Częstochowskiego. Poprzednia, licząca blisko 700 uczestniczek z KGW, stowarzyszeń zrzeszających aktywne społecznie kobiety oraz Panie piastujące funkcję sołtysów, odbyła się w Mykanowie. I tym razem Panie nie zawiodły, odpowiadając na zaproszenie Poseł Lidii Burzyńskiej  równie dużą frekwencją.

Zaproszenie zostało w szczególności skierowane do Pań, które z zaangażowaniem działają na terenach wiejskich, w swoich „Małych Ojczyznach” – mówi Lidia Burzyńska, kierując podziękowania dla wszystkich Wójtów, którzy zaangażowali się w to, aby Panie mogły przybyć na spotkanie nawet z najdalszego zakątka powiatu.

Gminę Mstów reprezentowały m.in. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich „Mstowianki” i „Jaskrowianki”. Przewóz do Poczesnej dla Pań zapewnił Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz.

 

 

Biesiadowanie rozpoczęło się zgodnie z planem około godziny siedemnastej, kiedy na scenie pojawił się Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi Pan Piotr Hankus, wieloletni artysta Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Program rozpoczęli artyści Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” prezentacją  pieśni i tańców z regionu lubelskiego oraz artystki Zespołu Elsol  utworem „Gdzie ten, który powie mi”.

Już na wstępie było wiadomo, że to popołudnie będzie niosło ze sobą moc wrażeń i chyba każdy kto tak pomyślał, się nie zawiódł. Ale jak biesiada to przecież wspólne śpiewanie i tego elementu nie brakowało. Na tą okazję organizatorzy przygotowali specjalne ekrany, na których wyświetlano teksty piosenek, a na stołach na uczestników czekały śpiewniki. Wspólna zabawa, śpiew, to zawsze powód do radości i tę radość było widać na twarzach przybyłych gości.

 

 

 

W trakcie biesiadowania rozlosowywano również nagrody dla uczestniczek, które z pewnością przydadzą się Paniom w ich codziennych obowiązkach, ale i przyjemnościach. Nagrodę główną - wyjazd do Brukseli i zwiedzanie Parlamentu Europejskiego ufundowała Pani Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Przygotowany poczęstunek, kawa, herbata, prezentacje artystyczne zespołów i wokalistów oraz wspólne śpiewanie powodowały, że czas biegł bardzo szybko. Około godziny 19.30 przed halą pojawiła się rządowa limuzyna z Premierem Mateuszem Morawieckim, którego powitali Pani Poseł Lidia Burzyńska oraz Wójt Krzysztof Ujma. Kilka zdjęć dla prasy                    i Premier witany był gromkimi brawami przez wszystkie Panie.  Była ogromna niespodzianka dla wszystkich,  jak podkreślali uczestnicy biesiady.

 

 

Swoje wystąpienie Premier Mateusz Morawiecki, uśmiechając się do Pań, rozpoczął od słów „ A to  niektórym się wydaje, że mężczyźni rządzą światem”. Podziękował Pani Jadwidze Wiśniewskiej  Poseł do Parlamentu Europejskiego „za to, co robi dla Polski”, Pani Poseł Lidii Burzyńskiej za zaproszenie i działania podejmowane w Polskim Parlamencie. Do wszystkich obecnych skierował słowa: „Wiem, że to co Panie robicie to też jest dbanie o Polskę, jesteście królowymi polskości, tak mogę powiedzieć. A atrybutami tej Waszej monarchii, tej Waszej królewskości, nie są berła czy korony, ale te wspaniałe stroje, które nosicie. I to wszystko, za co chciałbym Wam tak gorąco podziękować, co robicie dla Polski, dla nas wszystkich. Dlatego staramy się odwrócić to wahadło, które tak często zapominało w poprzednim czasie o wielkiej Waszej roli..”

 

 

Kiedy przemówienie dobiegło końca, przedstawicielki KGW wręczyły Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu bukiet kwiatów z podziękowaniami za dotychczasową pracę oraz wszystko to, co rząd pod jego kierownictwem zrobił właśnie dla Kobiet naszych „Małych Ojczyzn”.

Następnie Premier udał się z Panią poseł Lidią Burzyńską „w odwiedziny” do każdego z Kół Gospodyń Wiejskich, był czas na chwilę rozmowy i obowiązkowe zdjęcia, jak również wspólne śpiewy. Dało się zauważyć, że Pan Premier jest nie tylko świetnym mówcą, ale też doskonałym słuchaczem.

 

 

Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem wszystkich artystów i uczestników biesiady utworu „Piękna nasza Polska cała”. Jak podkreśliła Pani Lidia Burzyńska, żegnając swoich gości i dziękując za przybycie – z pewnością spotkamy się na kolejnej imprezie w najbliższym czasie.

 

 

Tekst źródłowy: Maciej Janowski, Dorota Jakubowska

Foto. Janusz Koniecki, Marcin Kolasa

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).