Środa, 19 stycznia 2022r. | Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Pokaż menu

Termomodernizacja budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zawadzie

04 grudnia, 2021

Kompleksowa termomodernizacja budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zawadzie dobiegła końca. Zadanie było dofinansowane w ramach RPO RIT województwa śląskiego.

O tym, że inwestycja pn. „Termomodernizacja budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Zawadzie wraz z montażem odnawialnych źródeł energii” znalazła się na liście rankingowej konkursu, ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Katowicach – w ramach RIT Subregionu Północnego - pisaliśmy już wcześniej: https://www.mstow.pl/art/4321,dofinansowanie-dla-zsp-zawada (wartość zadania: 895.508,35 zł, wnioskowane dofinansowanie: 489.932,57 zł).
logo-slaskie-kolorowe-rgb

Budynek szkoły w Zawadzie został oddany do użytku w 1965 r. jako jedna z  tzw. „szkół tysiąclecia” (program budowy szkół ze środków pochodzących z budżetu państwa oraz środków społecznych,  realizowany w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 r). Obiekt składa się z kilku brył, mieszczących szkołę (wraz z przedszkolem) oraz - w części skrajnej - mieszkania. Budynek dwukondygnacyjny, wybudowany w systemie tradycyjnym, częściowo podpiwniczony.

Stan przed inwestycją:
* ściany zewnętrzne nieocieplone, wykończone tynkiem cem.-wap.
* ściany zewnętrzne piwniczne – zawilgocone, z ubytkami tynku
* pokrycie stropodachu z papy
* stolarka okienna piwnicy drewniana (okna silne zużyte), stolarka okienna nadziemia z PCV (stan techniczny dobry)
* kominy murowane z cegły pełnej
* drenaż opaskowy w złym stanie technicznym

zsp_zawada_1
/stan przed inwestycją/

Zakres prac wykonanych w ramach Termomodernizacji (m.in.).:
- ocieplenie ścian zewnętrznych, stropodachów,
- remont pokrycia części stropodachu, kominów,
- wymiana części stolarki okiennej,
- remont schodów zewnętrznych, pochylni dla osób niepełnosprawnych,
- modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz kotłowni (nowe kotły gazowe kondensacyjne),
- balustrady zewnętrzne, kraty okienne,
- montaż instalacji fotowoltaicznej (moc instalacji: 13,5 kWp, ilość modułów: 30szt., lokalizacja: dach budynku),
- remont instalacji odgromowej,
- montaż rynien i rur spustowych, drenażu opaskowego,
- montaż pompy ciepła do przygotowania c.w.u.

Wszystkie te prace zapewniają poprawę stanu technicznego przegród oraz właściwości izolacyjnych -  co wpływa ostatecznie na zmniejszenie zużycia energii cieplnej (czyli kosztów ogrzewania). Dodatkowym aspektem przeprowadzonych prac jest poprawa estetyki budynku

zsp_zawada_4

3 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji. Ceremonię,  w obecności dzieci ze szkoły w Zawadzie i zaproszonych gości, prowadziła Dyrektor placówki, Agnieszka Zborowska. Obecnością zaszczycili m.in.:
- Lidia Burzyńska, Poseł na Sejm RP
- Grażyna Matyszczak, Dyrektor biura poselskiego, reprezentująca Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła na Sejm RP, Szymona Giżyńskiego.
Obecny był również gospodarz Gminy Mstów – Wójt Tomasz Gęsiarz, Zastępca Wójta Małgorzata Grabowska, radni z naszej gminy, Sołtys Zawady Jerzy Siwek z małżonką, przedstawiciele wykonawcy, nadzoru inwestorskiego i Urzędu Gminy Mstów. Poświęcenia obiektu szkoły dokonał ks. Zdzisław Siuta CRL.

zsp_zawada_13

Więcej: https://www.mstow.pl/art/4321,dofinansowanie-dla-zsp-zawada
https://www.mstow.pl/art/4231,termomodernizacja-zsp-w-zawadzie

___________________________________
Jest to kolejna w ostatnich latach inwestycja, związana zarówno z dbałością o ekologię, jak i o stan placówek oświatowych w Gminie Mstów. Warto przypomnieć choćby podobne, już zrealizowane zadania termomodernizacyjne w szkołach w: Mokrzeszy (2017 r.), Małusach Wielkich (2019 r.) i Mstowie (2019 r.). A to nie koniec, bo jeszcze w tym roku wykonana będzie termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Krasicach (prace trwają).

Galeria zdjęć

Termomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończonaTermomodernizacja ZSP w Zawadzie zakończona

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).