Sobota, 21 kwietnia 2018r. | Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa
Pokaż menu

WIZYTA AMBASADORA FRANCJI

Luty 07, 2017

W niedzielę 5 lutego na zaproszenie Senatora RP, dr Ryszarda Majera, do Częstochowy przyjechał Pierre Levy, Ambasador – Minister Pełnomocny Republiki Francji w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród miejsc, które zechciał odwiedzić JE Ambasador był grób światowej sławy śpiewaka operowego Edwarda Reszke.

Na cmentarzu w Borownie w niedzielę o godz. 11 zebrali się mieszkańcy, młodzież ze Szkoły Podstawowej, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych oraz liczni przybyli goście. Uroczystość oddania honorów uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Mykanów pod batutą Krzysztofa Witczaka.
 

news-2017-02-07-MSZ7846.jpg

Uroczystości rozpoczęto od odegrania hymnów Francji i Polski. Zebranych powitał Wójt Gminy Mykanów, a w szczególności:
 

 - delegację Ambasady Francuskiej w osobach:

  • JE Pierre Levy – Ambasadora Republiki Francji w Polsce,
  • Frédéric de Touchet - Konsula generalnego Francji w Krakowie,
  • Claire Bergé - przedstawicielkę kancelarii dyplomatycznej Ambasady Francuskiej w Polsce,

- Senatora RP, Ryszarda Majera,

- Wójtów Gmin, których tereny związane są z Rodziną Reszków: Jadwigę Zawadzką (Wójt Gminy Kruszyna), Pawła Militowskiego (Wójt Gminy Rędziny), Piotra Juszczyka (Wójt Gminy Kłomnice) i Tomasza Gęsiarza (Wójt Gminy Mstów).

Wójt Dariusz Pomada przybliżył powiązania historyczne rodu Reszków z miejscowością Borowno. Następnie głos zabrał Ambasador, który w swoim wystąpieniu wyraził wielkie zadowolenie z faktu że może osobiście oddać hołd sławnemu artyście, którego postać do dziś znana jest w Paryżu i całej Francji.

news-2017-02-07-MSZ7898.jpg
(przemawia Ambasador Pierre Levy)

Duchową oprawą uroczystości była modlitwa za zmarłych, którą odprawił Proboszcz Parafii PW Św. Wawrzyńca w Borownie, Ksiądz Kanonik Piotr Krzemiński. Następnie przybyli goście złożyli kwiaty na grobie.

news-2017-02-07-MSZ7948.jpg

(kwiaty na grobie Reszków złożył również Wójt Gminy Mstów)

Po zakończeniu uroczystości goście udali się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borownie, gdzie przed tablicą poświęconą patronowi Szkoły Edwardowi Reszke przedstawiono proces nadania imienia szkole oraz zaprezentowano wszelkie uroczystości cykliczne, które pozwalają przybliżać sylwetkę patrona.

news-2017-02-07-MSZ8047.jpg

Następnie Pan Krzysztof Wójcik z Fundacji Reszków opowiedział szczegółowo o historii związania się rodziny Reszków z Borownem i przyległymi do niego majątkami w Kłomnicach, Garnku, Skrzydlowie, Kłobukowicach. Opowiedział również o działaniach lokalnych samorządów, które próbują odtworzyć pamięć o sławnych polakach.

Na zakończenie spotkania wręczono przybyłym gościom pamiątki, a dyrekcja Zespołu Szkół zaprosiła na poczęstunek.

Źródło:  http://mykanow.pl

 

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).