Środa, 22 maja 2019r. | Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty
Pokaż menu

Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach

Listopad 19, 2018

Zakończyło się zbieranie darów w ramach akcji „Pomagamy Polskim Dzieciom i Polakom na Kresach”.

Akcję charytatywną dla Polaków mieszkających na Kresach od lat organizuje Stowarzyszenie Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie oraz Częstochowska parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W tym roku inicjatywa jest szczególnie ważna, gdyż przypada w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

k11

Akcja oparta jest na idei charytatywnej  i patriotycznej. Polegała na zbiórce artykułów żywnościowych, słodyczy i artykułów szkolnych. Święty Mikołaj przekaże polskim dzieciom słodycze, maskotki i artykuły szkolne:

 na Litwie (Wilnie): polskie szkoły w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach, Szumsku, Kwiszki, Pakienie.

 na Białorusi (Grodno):  polskie szkoły w Lidzie, Wołkowysku, Werenowski i w Grodnie.

 na Ukrainie (Lwowie): polska szkoła w Stanisławowie i dzieci uczące się języka polskiego w Katedrze Lwowskiej.

 

Artykułami żywnościowymi zostaną natomiast obdarzeni Polacy mieszkający w gminie Jaszuny i w gminie Mickuny oraz parafianie w Nowej Wilejce na Wileńszczyźnie.

Gmina Mstów już po raz czwarty włączyła się w akcję, podobnie jak kilkanaście gmin z regionu częstochowskiego (w tym miasto Częstochowa).
 

k2

 

Tradycyjnie zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych odbyła się w Szkole Podstawowej w Mstowie. Po raz drugi z rzędu w pomoc włączył się mstowski GOK (Dyrektor Krzysztof Drynda) oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Jaskrowie. Działająca tu prężnie grupa wolontariatu (pod opieką wychowawców Agaty Gajdy i Iwony Sieradzkiej) zebrała dary dla Polaków na Litwie i wraz z harcerzami z 10. Jaskrowskiej Drużyny Wielopoziomowej "Żywioły" przekazała je w piątek, 16 listopada.

Wtedy to w mstowskiej szkole odbyło się uroczyste pakowanie darów. Przeprowadzili je harcerze i zuchy z: 4 Gromada Zuchowa „Mstowskie Słoneczka” (pod opieką Beaty Sieradzkiej), 23 MDH „Amonit”, 25MDSH „Piorun”. Pomagała również grupa „Żywiołów” z Jaskrowa.

 

W mstowskiej szkole koordynatorem akcji był phm. Tomasz Derda, a w jaskrowskiej pwd. Robert Knysak. Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w akcję „Święty Mikołaj z Polakami na Wileńszczyźnie”.

k5

 

*********************
Akcję charytatywną dla rodaków mieszkających na Wileńszczyźnie od lat organizuje Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie.

Ks. proboszcz Ryszard Umański, koordynator projektu, wyjaśnia, że chodzi nie tylko o zawiezienie naszym rodakom dóbr materialnych na Boże Narodzenie. Istotny jest element patriotyczny - gest solidarności i serdecznej pamięci wobec Polaków mieszkających na Litwie.

 

Towarzystwo Patriotyczne „KRESY” zaprosiło  do tej akcji współorganizatorów: Delegatura Kuratorium Oświaty w Częstochowie,  Delegatura Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej, Delegatura Kuratorium Oświaty w Bytomiu, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowa, Braci Rycerzy Kolumba w Częstochowie, Solidarność w  Częstochowie, Szkoły podstawowe i Szkoły średnie. Gminy: Mstów, Rędziny, Janów,  Poraj,  Konopiska, Poczesna, Olsztyn, Kruszyna, Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

 

Patronat medialny: Telewizja Katowice, Telewizja Orion ,Tygodnik Katolicki Niedziela,  Gazeta Częstochowska, Gazeta Solidarności, Radio Katowice.

Galeria zdjęć

Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach  Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach  Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach  Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach  Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach  Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach  Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).