Piątek, 21 lutego 2020r. | Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Pokaż menu

Gmina Mykanów na XX Dożynkach Powiatu Częstochowskiego

Wrzesień 10, 2019
Pałac w Borownie - Magdalia25 / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl Pałac w Borownie - Magdalia25 / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl

W minioną niedzielę 8 września 2019 roku w Koniecpolu odbyły się Jubileuszowe   XX  Dożynki Powiatu Częstochowskiego. Pogoda w godzinach porannych nie najlepiej się zapowiadająca, jednak ostatecznie okazała się nadspodziewanie łaskawa dla organizatorów i uczestników dożynek, którzy licznie przybyli na boisko Zespołu Szkół w Koniecpolu przy ul. Armii Krajowej.                  

            Uroczystość rozpoczęła się krótkim przemarszem korowodu dożynkowego,  w którym uczestniczyły delegacje gmin powiatu częstochowskiego, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz rolnicy i mieszkańcy powiatu, którzy przybyli na to podniosłe Święto. Następnie wszyscy uczestniczyli we mszy świętej polowej, po której Starosta Częstochowski Krzysztof Smela wspólnie z Burmistrzem Koniecpola Ryszardem Suligą dokonali oficjalnego otwarcia Dożynek Powiatowych. W dalszej kolejności miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości, po których odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Koniecpola oraz występ Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej. W drugiej części dożynek odbyły się  prezentacje artystyczne zespołów KGW z poszczególnych gmin oraz prezentacje wieńców dożynkowych. Dokonano również podsumowania konkursów dożynkowych: Przodujący Producent Rolny oraz Ekologiczna Zagroda.

            Tradycyjnie już w takiej uroczystości nie mogło zabraknąć  delegacji Gminy Mykanów z Wójtem Dariuszem Pomadą na czele oraz Zespołem KGW „Grabowianki”. Wspaniale prezentowało się stoisko Gminy Mykanów, które od lat słynie ze wspaniałych dekoracji oraz serwowania znakomitych potraw. W tym  roku na stoisku gminnym można było skosztować przygotowane przez „Grabowianki” przysmaki, których podstawowym składnikiem były ziemniaki, czyli różnego rodzaju ciasta i inne potrawy, jak oponki ziemniaczane, placek ziemniaczany tzw. „ciućmok”. Można było również spróbować tradycyjnego żuru oraz lokalnej miodówki i wielu innych potraw. Niewątpliwym  hitem były parowane ziemniaki z domowym masełkiem, których smak  mało kto już pamięta, a młodsze pokolenie pewnie w ogóle nie zna.

             O wystrój namiotów zadbali Państwo Magdalena i Damian Mucha z Radostkowa, pieczywo dostarczył Pan Marek Białas z Grabowej a kwiaty pochodziły z Gospodarstwa Szkółkarskiego „Wróblewscy” z Borowna Kolonia oraz firmy Ogrodnictwo „Floren” Katarzyny i Piotra Flis z Radostkowa Koloni. Stoły wykonano z kostek sprasowanej słomy dostarczonej przez Państwa Elżbietę i Grzegorza Muchów z Łochyni. Pozostałe produkty i inny niezbędny sprzęt wykorzystany na naszym stoisku dostarczyli: Marek i Romana Powroźnik,  Andrzej i Wioletta Biecek, Adam i Beata Barczyk  wszyscy z Grabowej oraz Krzysztof i Teresa Nabiałczyk  z Lubojny. Dzięki tak licznemu zaangażowaniu naszych mieszkańców mogliśmy być dumni  z efektu promocyjnego Gminy Mykanów.

            Wśród nagrodzonych w konkursach dożynkowych znaleźli się Paweł i Paulina Cisielscy z Borowna Kolonii w Konkursie „Przodujący Producent Rolny”, natomiast Marek i Romana Powroźnik otrzymali wyróżnienie w konkursie „Ekologiczna Zagroda 2019”.          Za wykonanie wieńca dożynkowego oraz obrzęd jego ośpiewania nagrodę otrzymał Zespół KGW „Grabowianki”, któremu przewodniczy Pani sołtys Wioletta Biecek.

            W tym roku „Grabowianki” przygotowały wspaniałe rękodzieło dożynkowe w kształcie starej wiejskiej chaty. Podziw uczestników wzbudzało precyzyjne wykonanie i staranność w oddaniu wszystkich szczegółów. Największa w tym zasługa Państwa  Marioli i Mariusza Augustyniaków, którzy byli pomysłodawcami i głównymi wykonawcami   tego nietypowego, ale przepięknego wieńca dożynkowego. W jego wykonaniu uczestniczyły również: Bożenna Płóciennik, Małgorzata Barczyk, Beata Barczyk, Wioletta Biecek, Ewa Biecek, Justyna Powroźnik, Romana Powroźnik, Monika Migoń i Celina Kościelak.

Dziękując jeszcze raz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania gminnego stoiska   i udziału delegacji gminnej w tej tradycyjnej uroczystości.

                                                                                                        Opracował: Adam Wochal

 

 
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).