Poniedziałek, 20 maja 2019r. | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Pokaż menu

Nasi na gali “Floriany 2018”

Maj 17, 2018

Niezwykłe przeżycie, świetna atmosfera, organizacja na najwyższym poziomie oraz fenomenalny koncert Golec uOrkiestry. Tak w kilku słowach można opisać Galę Floriany, na którą zaproszone zostały dwie jednostki z Gminy Mykanów – OSP Mykanów oraz OSP Stary Kocin. Warto odnotować, że OSP Mykanów wygrała statuetkę w kategorii Sport, Rekreacja i Turystyka za organizację „Crossu Zapaleńców”. Inicjatywa przyznawania „strażackich Oscarów”, jak pieszczotliwie nazywają ją organizatorzy, została zapoczątkowana w zeszłym roku przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz miesięcznik „Strażak”. Celem konkursu jest nagrodzenie najbardziej zaangażowanych społecznie jednostek oraz pracodawców w dwunastu kategoriach.

Obie jednostki z Gminy Mykanów zostały nominowane w kategorii Sport, Rekreacja i Turystyka. OSP Stary Kocin za realizację „Rajdu Rowerowego po Ziemi Kocińskiej” wspólnie z partnerami – Radą Sołecką Wsi Nowy Kocin oraz ZMW Stary Kocin, natomiast OSP Mykanów za „Cross Zapaleńców – bieg terenowy z przeszkodami” realizowany samodzielnie. Pomimo aż 256 zgłoszeń z całej Polski, kapituła wybrała 52 nominowane jednostki. Wśród nominowanych znalazło się tylko 5 jednostek z Województwa Śląskiego, w tym aż 2 z naszej gminy, co zasługuje na słowa pochwały. Ostatecznie reprezentanci z Mykanowa powrócili ze statuetką. Kapituła nagrodziła ich wytrwałą pracę na rzecz promocji zdrowego stylu życia oraz aktywizowania lokalnej społeczności. Smaczku nagrodzie dodaje fakt, iż statuetkę w tej kategorii wręczała legenda polskiego kolarstwa Pan Czesław Lang.

Projekt Cross Zapaleńców - terenowy bieg z przeszkodami narodził się w głowach ochotników z Mykanowa już 5 lat temu. Od tej pory co roku pod koniec wakacji urządzają oni święto biegów przeszkodowych w Mykanowie. Ściganie odbywa się na dwóch dystansach 5km i 10km ,a bieg ma charakter ogólnopolski. Na trasie znajduje się ok. 30 przeszkód m.in. 5-metrowa ściana nachylona pod kątem 75 stopni, 3-metrowa pionowa ściana, monkey bar, siatki, strzelanie z broni ASG, przejście przez staw, zasieki. Wizytówką biegu stał się labirynt  w polu kukurydzy, który w 2017r miał łączną długość ścieżek 1500m! Na mecie wszyscy biegacze otrzymują pamiątkowy medal, a w strefie zawodnika czekają na nich stoły uginające się od jedzenia, w tym domowych wypieków.

Idea Rajdów rowerowych po Ziemi Kocińskiej zrodziła się ponad 5 lat temu w ramach projektu „Gdzie drzemie siła rozwoju Starego i Nowego Kocina”, którego koordynatorami byli pracownicy Gminnego Ośrodku Kultury w Mykanowie. Dzięki staraniom mieszkańców, ówczesnego dyrektora GOKu Krzysztofa Polewskiego oraz animatorów udało się wypracować 4 projekty, które następnie zostały zrealizowane w Starym oraz Nowym Kocinie. Jednym z nich było wytyczenie „Trasy rowerowo-edukacyjnej Kocińska Krainą”. Równocześnie z wytyczeniem ścieżki, przeprowadzono pierwszy rajd, który miał na celu zintegrować lokalną społeczność oraz promować turystykę rowerową oraz walory krajobrazowe Ziemi Kocińskiej. Z roku na rok rajd cieszy się coraz większą popularnością, przyciągając na linie startu rowerzystów z całego regionu częstochowskiego. Dodatkową atrakcją są wspólny grill oraz liczne nagrody dla uczestników.

 
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).