Piątek, 14 grudnia 2018r. | Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Pokaż menu
Wolna powierzchnia

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Mykanów

Listopad 15, 2017
Kościół w Borownie - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Kościół w Borownie - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Wieloletnią tradycją w Gminie Mykanów są gminne obchody Święta Niepodległości. Tegoroczne obchody rozpoczęły się już 10 listopada w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Lubojnie, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu piosenki i pieśni patriotycznej „Historia pieśnią pisana”. W dniu  11 listopada w Kościele pw. Św. Leonarda w Mykanowie została odprawiona Msza Święta. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych i szkół z terenu Gminy Mykanów. Licznie przybyli mieszkańcy Mykanowa i innych miejscowości w tym radni, pracownicy gminnych jednostek organizacyjnych i strażacy. Po Mszy Świętej zostały złożone kwiaty pod tablicą przy Urzędzie Gminy, upamiętniającą poległych o wolność. Na zakończenie tej części obchodów głos zabrał Wójt Gminy Mykanów Dariusz Pomada oraz Starosta Częstochowski Krzysztof Smela, pełniący jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Częstochowie. Wymienieni podkreślili znaczenie obchodzonego święta i możliwości życia w wolnym kraju oraz poświęcenie naszych przodków w walce o wolność. Wójt Dariusz Pomada w towarzystwie delegacji złożył kwiaty w  innych miejscach gminy upamiętniających ofiary walk o niepodległość naszego kraju jak Borowno, Lemańsk, Stary Cykarzew. Zwieńczeniem uroczystości gminnych  był koncert patriotyczny, który odbył się 12 listopada w Hali Sportowej w Mykanowie przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Gminne Centrum Muzyki i Tańca. Pierwsza cześć koncertu była podniosła i stanowiła dla zebranych swoistą lekcję historii. Druga część była okazją do wspólnego śpiewania pieśni żołnierskich i patriotycznych. Publiczność uczestniczyła w niej z dużym zaangażowaniem a cały koncert dostarczył wielu wzruszeń.
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).