Środa, 19 grudnia 2018r. | Imieniny: Gabrieli, Dariusza, Eleonory
Pokaż menu
Wolna powierzchnia

Obchody Święta Niepodległości w Starym Cykarzewie

Listopad 14, 2017

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność i niepodległość raz osiągnięte nie są trwałym elementem tylko czymś, o co należy dbać i co trzeba pielęgnować. 11 listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dlatego też 10 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Starym Cykarzewie odbyła się akademia z okazji Narodowego  Święta Niepodległości na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zaszczycił swym przybyciem Wójt Gminy Mykanów Pan Dariusz Pomada.

Uczniowie przybliżyli historię naszego kraju – wzbudzili w nas refleksje czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na ponad 123 lata z map świata. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę wolności. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walk za Ojczyznę. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Przekazywane treści przeplatane były pieśniami patriotycznymi takimi jak ,, Ułani, ułani”, ,,Deszcz jesienny ,deszcz” czy ,,Marsz Pierwszej Brygady”  oraz recytacją wierszy, co przyczyniło się do głębszego i bardziej refleksyjnego spojrzenia na minione lata niewoli, pozwoliło zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Młodzi aktorzy z pasją wcielili się w role dzielnych żołnierzy, słowem i gestem ukazywali swoje emocje i uniesienie. Oczarowali publiczność mistrzostwem, dojrzałością i kunsztem. Scenografia doskonale podkreśliła charakter uroczystości. Akademię uświetniły solowe występy naszych podopiecznych – występ uczennicy klasy pierwszej szkoły podstawowej Dominiki Wojtyry, która zaśpiewała pieśń pt. ,, Pałacyk Michla” oraz uczennicy oddziału gimnazjalnego  Dominiki Kubas w utworze pt. ,,Taki kraj”. Obie uczennice zdobyły wyróżnienie w IV Powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznych  zorganizowanym i przeprowadzonym przez Szkołę Podstawową w Lubojnie.

Na zakończenie uroczystości delegacja uczniów Szkolnego Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdująca się w sąsiedztwie budynku szkolnego.

Uroczystą akademię przygotowały: Pani Aneta Kubas, Pani Aneta Malina oraz Pani Elżbieta Siwek. Nad oprawą muzyczną czuwał Pan Krzysztof Rogozik.

Uczestnicząc corocznie w obchodach narodowego Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

                                                                                                                                                             Aneta Malina
SP Stary Cykarzew
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).