Środa, 24 kwietnia 2019r. | Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Pokaż menu

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”-2018

Kwiecień 10, 2018

Analogicznie jak w ubiegłych latach, po raz kolejny zostały przeprowadzane eliminacje środowiskowe-szkolne, a następnie gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież Zapobiega Pożarom". Głównym inicjatorem, promotorem tegoż turnieju na terenie gminy jest Urząd Gminy- Referat Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego oraz Oddział Zarządu  Gminnego  ZOSP RP. Istotną rolę w organizacji konkursu od samego początku odgrywają  miejscowe  placówki oświatowe. Dyrektorzy szkół, grono nauczycieli, koordynują czynności związane z zainteresowaniem młodzieży powyższą tematyką oraz jej przygotowaniem do eliminacji. Ważnym ogniwem w organizacji i przeprowadzaniu konkursu odgrywają również poszczególne zarządy OSP, które biorą udział w organizacji eliminacji środowiskowych.

Ogółem w eliminacjach środowiskowych wzięło udział  47 uczniów z: Szkoły Podstawowej w Starym Cykarzewie, Czarnym Lesie, Starym Kocinie, Starym Broniszewie, Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Mykanowie, Lubojnie oraz 1-na osoba ze szkoły średniej zamieszkała w m. Cykarzew Północny.

Eliminacje środowiskowe odbyły się w 9-ciu grupach, w wyniku których wyłoniono 23 finalistów eliminacji gminnych. Wśród szkół podstawowych w I grupie 12-tu  finalistów, w II grupie (kl. VII Szkoły Podstawowej i klasy gimnazjów) 10-ciu i szkół średnich 1-ną  osobę.

Eliminacje gminne odbyły się w dniu 06 kwietnia 2018 roku w  Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie .

Poziom przygotowania uczestników był  na średnim poziomie, choć znacznie zróżnicowany. Najwięcej trudności uczestnikom sprawiły pytania opisowe.

Po przeprowadzonym teście oraz pytaniach opisowych jury wyłoniło zwycięzców. Najlepszymi w poszczególnych kategoriach wiekowych okazali się następujący uczniowie:

W grupie I – Szkoły Podstawowe kl. I-VI

  • I  miejsce:   Jakub Szyda – Szkoła Podstawowa w Starym Cykarzewie(koordynator – Monika Gała)
  • II miejsce:  Oskar Migoń – Szkoła  Podstawowa w Starym Kocinie (koordynator - Magdalena Brewczyńska-Jeziak)
  • III miejsce:  Maciej Bawor – Szkoła Podstawowa w Starym Kocinie (koordynator - Magdalena Brewczyńska-Jeziak)

                           

W grupie II-  kl. VII Szk. Podstaw., Gimnazja

  • I miejsce: Sandra Szyda - Szkoła Podstawowa w Starym Cykarzewie  (koordynator-Monika Gała)
  • II miejsce: Alan Pytel - Szkoła Podstawowa w Starym Kocinie (koordynator – Magdalena Brewczyńska-Jeziak)
  • III miejsce:  Jonatan Wolski - Gimnazjum w Czarnym Lesie (koordynator-Jarosław Lubkiewicz)

W grupie III- Szkoły średnie

  • I miejsce: Dawid Maciąg

                                                                       

Nagrody dla najlepszych w eliminacjach środowiskowych ufundowały zarządy OSP, natomiast w  gminnych Wójt Gminy Mykanów Dariusz Pomada, którym chciałbym złożyć serdeczne podziękowania. Dziękujemy również zarządom OSP oraz nauczycielom z poszczególnych placówek oświatowych koordynujących przygotowanie uczniów  do konkursu.

Osoby, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych grupach będą  reprezentowały gminę Mykanów w eliminacjach powiatowych. Odbędą się one w dniu 21 kwietnia b.r. w Zespole Szkół im. W. Szafera w Złotym Potoku.

Wcześniej przejdą szkolenie praktyczne w strażnicy OSP w Mykanowie zapoznając się z samochodami, sprzętem i urządzeniami pożarniczymi oraz ich przeznaczeniem. Powyższe szkolenie przeprowadzą druhowie miejscowej jednostki. Należy docenić, że szkolenie przeprowadzą bezinteresownie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

 

W turnieju na szczeblu gminy wzięły  udział władze gminy oraz przedstawiciele Związku OSP RP w osobach:

 

Wójt Gminy - Dariusz Pomada
Komendant Gminny OSP - Józef Szot
Z-ca komendanta gminnego OSP - Cezary Kłudka

 

Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież   Zapobiega Pożarom”.

 

Oprac. Kierownik Referatu SOiZK
Mariusz Merc
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).