Poniedziałek, 21 stycznia 2019r. | Imieniny: Agnieszki, Jaros?awa
Pokaż menu

Poetycko i lirycznie w Starym Cykarzewie…

Maj 21, 2018

IX edycja Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej i Recytowanej, tradycyjnie organizowanego przez Szkołę w Starym Cykarzewie, za nami. W tym roku 16 maja w szranki konkursowe stanęło 20 uczniów z różnych szkół naszego powiatu. Jury, oceniające występy, miało twardy orzech do zgryzienia.

Do konkursu przystąpili uczniowie reprezentujący szkoły w: Cykarzewie Starym, Czarnym Lesie, Mykanowie, Garnku, Kruszynie, Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, Akademię Soward w Częstochowie. Prezentowany przez nich repertuar był różnorodny, poruszający najczulsze struny duszy, pobudzający do refleksji i zamyślenia nad sensem i istotą życia. Mogliśmy usłyszeć „Glorię”, „Modlitwę” Okudżawy, czy klasykę wierszy Leśmiana, Miłosza, a nawet jeden autorski utwór.

Uczestników oceniało wspaniałe jury: Pani Karolina Sambor- Kobiałka – śpiewaczka zespołu Camerata Silesia w Katowicach, Pan Grzegorz Papalski- zastępca Dyrektora SOD w Częstochowie, Pan Włodzimierz Grabowski- poeta, artysta, miłośnik poezji śpiewanej i recytowanej. Ostatecznie jury ogłosiło werdykt, że wygrała poezja.W kategorii „poezja recytowana” I miejsce przyznało Marcelinie Owczarek z naszego gimnazjum za utwór A. Osieckiej „ Kropla, która rzeźbi różę”, II – Emilii Pruciak z Gimnazjum w Czarnym Lesie za utwór „ Szatan”, III – Stanisławowi Girkowi z Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek za ciekawą interpretację „ Dusiołka” Leśmiana . W kategorii „poezja śpiewana” I miejsce zajęła Julia Drożdżyńska ze SP w Garnku, II- Emilia Puch z Czarnego Lasu, III Dominika Kubas z naszej szkoły. Były też trzy wyróżnienia w każdej kategorii : Maria Makles ( Czarny Las), Oliwia Turawska ( Akademia Soward) oraz Stanisław Halkiewicz ( Czarny Las). Nagrody dla uczestników i laureatów ufundowali i patronat nad konkursem objęli: Starosta Częstochowski, Wójt Gminy Mykanów, Bank Spółdzielczy w Mykanowie i Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Nie sposób też pominąć montażu poetyckiego, który na czas obrad jury przygotowali uczniowie Koła Teatralnego pt. „ W zgodzie z naturą”. Strofy o naturze, z ciekawą dekoracją i motywem kwiatów podobały się zaproszonym gościom.

Na coroczne spotkanie z poezją przybyli: Edyta Świerczewska- wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach- Delegatura w Częstochowie, Dariusz Pomada ­ wójt gminy Mykanów, Ewa Osuchowska – kierownik Referatu Oświaty, Sportu, Kultury i Zdrowia, Barbara Chyrzyńska- Dyrektor Przedszkola w Starym Cykarzewie, rodzice uczniów.

Jak co roku konkurs poezji śpiewanej i recytowanej pokazuje, że młodzi miłośnicy poezji potrafią wprowadzić nas wszystkich w niesamowity klimat i udowadniają,

że nieobce są im zainteresowanie i wrażliwość na piękno liryki i muzyki. Oby za rok znów wygrała poezja, zapraszamy na kolejny konkurs za rok.

Joanna Rodziewicz,
Wioletta Rachwalik
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).