Środa, 22 maja 2019r. | Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty
Pokaż menu

100-lecie Niepodległości w Szkole Podstawowej w Zrębicach

Listopad 16, 2018

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to wyjątkowy czas i niezwykła rocznica.

11 listopada miliony rodaków pochyliły się nad historią Rzeczpospolitej, przypominając wybitną postać, jaką był Marszałek Józef Piłsudski i czujac dumę z tego, że są Polakami. Nie mogło w tych ważnych momentach zabraknąć głosu dzieci i młodzieży z naszej szkoły. W uroczystości rocznicowe zaangażowaliśmy się jako szkoła dużo wcześniej, ponieważ  w  zeszłym roku szkolnym przystąpiliśmy do Kuratoryjnego Projektu pt.: „ Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Patronat nad projektem objął  Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Pan Andrzej Duda. Koordynatorkami wydarzenia  były nauczycielki szkoły: pani Monika Hobot oraz  Anna Zarzycka- Tomalska, które czuwały nad szeregiem działań jakie zaplanowano w ramach projektu oraz zorganizowały i wymyśliły  Galę Niepodległościową.
Główne uroczystości zaplanowano na 9 listopada 2018r.  Już od wczesnych godzin rannych,  w Szkole Podstawowej w Zrębicach zapanowała wyjątkowa i podniosła atmosfera. Obchody rocznicowe rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w  intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli: uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, na czele z Dyrektorem – panem Grzegorzem Trąbskim. Dodajmy, że tradycja odprawiania  Mszy św. za Ojczyznę, w której aktywnie  uczestniczą uczniowie szkoły  trwa  od 15 lat. W kościele parafialnym w Zrębicach nie  zabrakło również mieszkańców wsi. Mszy św. przewodniczył Proboszcz parafii – Ks. Włodzimierz Białek. Po Eucharystii uczniowie szkoły przypomnieli trudną historię drogi do Niepodległości. Za pomocą montażu muzyczno-słownego wyrazili, jak Polska jest miła i droga sercu każdego Polaka. W prezentacji pojawiły się fakty historyczne, wzruszające utwory poetyckie oraz liryczne pieśni patriotyczne. Tu na szczególne uznanie zasługują zwłaszcza solistki: Blanka Stępień, uczennica klasy IV oraz Aleksandra Tomzik- reprezentantka klasy III gimnazjum. Nad całością czuwała pani Anna Zarzycka – Tomalska.
Po występie wszyscy zebrani udali się w mury szkoły, w których  nastąpiła dalsza część artystyczna. Uczniowie, pod czujnym okiem wychowawców,  przygotowywali kotyliony, aby w tym szczególnym dniu nawet zewnętrznie wyrazić swoją tożsamość narodową. W międzyczasie urządzano Piknik Niepodległościowy. Każda z klas przygotowywała stół z tradycyjnymi potrawami polskimi. Czego tam nie było! W powietrzu unosił się zapach pierogów z grzybami i kapustą, czerwonego barszczu, tradycyjnej kiełbasy i wielu dań, jakie królują w polskich domach. Nie zabrakło również tradycyjnego polskiego chleba oraz smalcu i kiszonych ogórków. Dopełnienie stanowiły słynne  polskie wypieki: ciasta z jabłkami i makowce. O godzinie 11.11 cała szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim biciu rekordu  polegającym na odśpiewaniu „ Mazurka Dąbrowskiego”. Zanim zaczęto śpiewać pani Monika Hobot przypomniała historię hymnu narodowego, opowiedziała,  które utwory pełniły wcześniej tę funkcję. Odśpiewanie  hymnu  Polski  zarejestrowała kamera, za którą stał dyrektor – Grzegorz Trąbski. Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości było odtańczenie poloneza przez najstarsze klasy szkoły. Dziewczęta i chłopcy klasy VIII i III gimnazjum zaskoczyli wszystkich zebranych umiejętnościami tanecznymi, nie tylko doskonale zapamiętali cały układ,  ale również pięknie się prezentowali. Białe koszule chłopców zdobił  czerwony  krawat, a dziewcząt  korale tego samego koloru.  Ubiór młodzieży  w istotny sposób nawiązywał do symboliki  barw narodowych. Układ poloneza ćwiczono pod okiem pań: M. Hobot i A. Zarzyckiej –Tomalskiej, które uprzednio brały udział  w warsztatach tanecznych , a następnie przekazały zdobytą wiedzę dzieciom. Po występie uczniów  pani Monika Hobot  zaprosiła wszystkich zebranych na koncert pieśni i piosenek patriotycznych,  pod hasłem: „ Dla Niepodległej”. Koncert otworzyły wzruszające  recytacje uczennic: Blanki Stępień, Weroniki Pietruszewskiej, Aleksandry Tomzik oraz Olgi Klimek.  Uroczystość muzyczną   poprowadziły uczennice klasy III gimnazjum: Justyna Kosielak i Weronika Pietruszewska, które poprzedzały występ komentarzem dotyczącym śpiewanego utworu. Wystąpili wszyscy uczniowie szkoły, ponieważ każda klasa miała za zadanie przygotować utwór o tematyce patriotycznej. Nie zabrakło solistów, w tym Blanki Stępień, Ani Wojtasik,  Aleksandry Tomzik,  Martyny Skowron, Julii Jeleń, Zuzanny Pluty, Janka Bracha, Janka Góreckiego, Ewy Łapy, Natalii Kuzior, Gabrysi Pająk, Gabrysi Osowieckiej, Wiktorii Wojtasik.
Wzruszeniom nie było końca! 100- lecie Niepodległości zorganizowane z Szkole Podstawowej w Zrębicach  było wyjątkową uroczystością, podczas której uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest Ojczyzna, jak trudne były Jej dzieje, za co Ją kochamy i jak smakuje polskość- wyjątkowa i jedyna  taka na świecie!  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, a także rodzicom oraz  dziadkom ( Paniom Janinie Ulrich, Lucynie Pająk, Monice Powroźnik i wielu innym), którzy zaangażowali się w  pomoc przy organizacji uroczystości. Z pewnością na długo ją  zapamiętamy…
                                                                                                                                    Oprac. Monika Hobot
 
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).