Poniedziałek, 21 stycznia 2019r. | Imieniny: Agnieszki, Jaros?awa
Pokaż menu

40 lat twórczości Sidorkiewicza

Maj 15, 2018

Jubilat, Ryszard Sidor Sidorkiewicz oraz Hanna Zbyryt, aktorka Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa z Zakopanego

13 maja 2018 r. odbył się  Jubileusz 40 – lecia pracy twórczej Ryszarda „Sidora” Sidorkiewicza zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Olsztynie.

Ryszard „Sidor” Sidorkiewicz, uznany poeta, tłumacz, recenzent literacki. Z wykształcenia filolog – polonista i rusycysta. Założyciel i prezes Janowskiego Klubu Literackiego, pomysłodawca cyklicznej ogólnopolskiej imprezy Jurajska Jesień Poetycka. Od ’93 roku związany z Krakowskim Oddziałem Związku Literatów Polskich. W Gminie Olsztyn wspłpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną podczas ogólnopolskich akcji promujących czytelnictwo tj.: Noc Bibliotek i Narodowe Czytanie oraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury m.in. jako juror corocznego konkursu recytatorskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk kultury, radni powiatowi i gminni, sołtysi, przedstawiciele oświaty, znajomi oraz przyjaciele z Janowskiego Klubu Literackiego.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również nestora literatury polskiej Pana Andrzeja Kalinina, który złożył życzenia wielkiego uznania dla jubilata.

Niedzielne spotkanie uświetnił występ Hanny Zbyryt, aktorki Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa z Zakopanego. Aktorka zaprezentowała wiersze Jubilata w tak niezwykły sposób, że sam poeta zachwycił się nimi na nowo.

Laudację na cześć poety wygłosiła Anna Grzanka, honorowy prezes Janowskiego Klubu Literackiego. Następnie przy akompaniamencie grającej na gitarze Urszuli Ostrowskiej z JKL przeniosły gości w klimat „Sidorowych” wierszy.

Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w scenerii pokonkursowej wystawy kwiatów bibułkowych.

Więcej o autorze:
Ryszard  „Sidor”  Sidorkiewicz urodził się 22 lipca 1959 roku w Częstochowie.

Debiutował wierszem na łamach miesięcznika „Nurt” w 1978 r. Wiersze, tłumaczenia z języka rosyjskiego, recenzje oraz szkice publikował w prasie literackiej i kulturalnej (m.in. na łamach „Akantu”, „Alei 3”, „Aspektów Filozoficzno – Prozatorskich”, „Dekady Literackiej”, „Forum Myśli Wolnej”, „Galerii”, „Gazety Kulturalnej ”, „Hybrydy”, „Krytyki Literackiej”, „Nurtu”, „Poezji dzisiaj”, „Słowa Polonisty”, „Suplementu”, „Własnym Głosem”) oraz w kilkudziesięciu almanachach, antologiach i wydawnictwach zbiorowych.
 
Jego utwory były nagradzane i wyróżniane w ogólnopolskich konkursach poetyckich, m.in.: O Nagrodę Milowego Słupa w Koninie, O Laur Miedzianego Amora w Lubinie, OKP im. H. Poświatowskiej w Częstochowie, O Laur Hutników w Częstochowie, OKL im.E. Szymańskiego w Szczecinie, O Statuę Piastowskiego Rycerza we Wrocławiu, O Laur Tarnowskiej Starówki w Tarnowie, OKP Dać Świadectwo w Krakowie, O Laur Opina w Ciechanowie, OKL im. M. Stryjewskiego w Lęborku.

Wyróżniony m.in.: Nagrodą Starosty Częstochowskiego (2001), tytułem Regionalny Mistrz Mowy Polskiej (2002), Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowa (2004), Złotym Krzyżem Zasługi (2008), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2013), odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2013).

Opublikował: Piosenki z miasteczka Sidorów (1992), Jeszcze (1993), Księgę (1994, wyd. 2. 1996; wyd. 3. 2012), Sidorów (1996), Wiersze z rymami i bez (2001), Legendę znad Gopła [dla dzieci] (2002), Światełko (2003), Poezje wybrane (2008), Syberiadę. Wiersze poetów znad Bajkału [przekłady z j. rosyjskiego] (2010), Tryptyk polski (2012), Serce [na motywach baśni A. Dimarowa] (2012), Pamięć żywą (2013), Zwierzęcenie (2013), Chichiku Sidor-sana, (2016), Zamiast kołysanki (2017).
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).