Piątek, 23 sierpnia 2019r. | Imieniny: Apolinarego, Filipa
Pokaż menu

„CZYSTE POWIETRZE” spotkanie informacyjne

Październik 19, 2018

W dniu 18.10.2018 roku w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbyło się spotkanie z mieszkańcami gminy Olsztyn poświęcone programowi „CZYSTE POWIETRZE - Dofinansowanie nowych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków jednorodzinnych”
Program realizowany jest w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. To możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ich ocieplenie, wymianę okien czy starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego.
Resort środowiska przygotował cykl spotkań przeprowadzanych w każdej gminie w Polsce, mających charakter edukacyjny i informacyjny, składający się z trzech bloków tematycznych:
1) edukacja ekologiczna, omówienie definicji zanieczyszczeń powietrza, wysokiej i niskiej emisji spalin oraz smogu, wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie
2) możliwość uzyskania dofinansowania z programu priorytetowego Czyste Powietrze
3) jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację domu.
Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie prowadził Pan Mariusz Wasiak - doradca energetyczny zatrudniony w strukturach WFOŚiGW.
W imieniu poseł Pani Lidii Burzyńskiej wystąpiła radna Rady Gminy Olsztyn - Teresa Pala. Spotkanie otworzył Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.
Program przewiduje dofinansowanie m.in. na:
1. wymianę starych źródeł ciepła( pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
2. docieplenie przegród budynku,
3. wymianę stolarki okiennej i drzewnej,
4. montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody
użytkowej,
5. instalację odnawialnych źródeł energii ( kolektorów słonecznych i instalacji
fotowoltaicznej),
6. montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Od poniedziałku w Częstochowie przy ul. Sobieskiego 7, budynek Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (wejście od ul. Korczaka) działa punkt doradczy WFOŚiGW, w którym mieszkańcy mogą uzyskać dodatkowe informacje oraz zwrócić się o pomoc w wypełnieniu wniosku.
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).