Niedziela, 16 czerwca 2019r. | Imieniny: Aliny, Benona, Anety
Pokaż menu

Defibrylator dla Olsztyna

Wrzesień 20, 2018

W dniu 17.09.2018 w ramach projektu prowadzonego przez Grupę Jurajską GOPR „Serce Jury”, na ręce wójta gminy Olsztyn Tomasza Kucharskiego został oficjalnie przekazany defibrylator.

Popularnie nazywany skrótem AED (z jęz. ang:  Automated External Defibrillator – Automatyczny Defibrylator zewnętrzny), jest urządzeniem ratowniczym, którego użycie w sytuacji zatrzymania akcji serca, jest jednym z najbardziej skutecznych działań ratujących życie. Defibrylator ten jest w pełni automatyczny, dzięki czemu obsłużyć go może każdy – wystarczy postępować zgodnie wydawanymi przez urządzenie komunikatami głosowymi (wydawane są w języku polskim).
Jak podkreślił naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR Robert Pilarczyk, przekazanie defibrylatora dla Olsztyna jest nieprzypadkowe, ponieważ to jedno z najbardziej atrakcyjnych, a co za tym idzie uczęszczanych przez turystów miejsc na Jurze,  w związku z czym tego rodzaju działanie na rzecz bezpieczeństwa jest jak najbardziej uzasadnione.

Wójt Tomasz Kucharski: „Chciałbym wyrazić słowa podziękowania za sfianasowanie defibrylatora. Dotychczasowe współdziałanie Gminy Olsztyn i Grupy Jurajskiej GOPR zaprocentowało kolejnym ważnym krokiem poprawiającym bezpieczeństwo mieszkańców Olsztyna i odwiedzających nasz teren turystów. Liczymy na dalszą dobrą współpracę”

Defibrylator znajduje się w specjalnej zielonej skrzynce, tuż przy wejściu do Urzędu Gminy. Idea jest taka, aby sprzęt mógł być użyty w każdej chwili przez dowolną osobę, dlatego skrzynka nie jest zamknięta. Jest natomiast wyposażona w sysytem sygnalizacji jej otwarcia.
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).