Niedziela, 16 czerwca 2019r. | Imieniny: Aliny, Benona, Anety
Pokaż menu

Jaka Jura

Wrzesień 19, 2018

18 września 2018 w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie, odbyła się konferencja pt. „ JURA IDEI” - Jak promować region Orlich Gniazd, Turystyka a przyroda i architektura.

Konferencja składała się z warsztatów poświęconych rozwojowi turystyki z uwzględnieniem walorów przyrodniczych i krajobrazowych Jury. Przeprowadzono je w formie panelu z samorządowcami, społecznikami, przyrodnikami i specjalistami. W trakcie warsztatów ich uczestnicy mówili m.in. o tym, jak promować Szlak Orlich Gniazd, jaki promować oferty uwzględniając specyfikę Jury i jej przyrodę. Pretekstem było Święto Szlaku Orlich Gniazd zaplanowane na 22 września na całej Jurze krakowsko – częstochowskiej.

W debacie ekspertów udział wzięli: Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa śląskiego, Adam  Kałucki,prezes agencji Locativo, strateg marketingowy specjalizujący się w marketingu terytorialnym oraz w rozwoju i komercjalizacji szlaków kulturowych, Tomasz Kucharski, wójt jurajskiej gminy Olsztyn, Krzysztof Pierzgalski, fotograf i biolog współpracujący z Fundacją „Przyroda i Człowiek”, dr Czesław Hadamik, znawca architektury średniowiecznej, Adam Markowski, przewodniczący Związku Gmin Jurajskich, Hubert Wąsek, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP o/Częstochowa, Robert Pilarczyk, naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR, Jan Lamch, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, poseł Halina Rozpondek.

Debata skupiała się wokół problematyki związanej z promowaniem Jury, sposobów jej zabudowy, dziedzictwa kulturalnego, procesów, które obecnie na niej zachodzą. Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłości Jury i korzystnych dla niej rozwiązań.

Organizatorem była Gazeta Wyborcza.
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).