Poniedziałek, 27 stycznia 2020r. | Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Pokaż menu

Międzygminny Przegląd Piosenki Ludowej

Kwiecień 16, 2018

W sobotę, 14 kwietnia 2018 roku królowała w Olsztynie piosenka ludowa, która jest jednym z najstarszych przejawów kultury duchowej oraz ma związek z życiem codziennym i religijnym. Przetrwała na wsi, ale w miastach nie traci na znaczeniu.

Tego dnia odbył się XV Międzygminny Przegląd Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Ludowych i Folklorystycznych Gmin Dąbrowa Zielona, Janów, Mstów, Olsztyn i Przyrów. Od pierwszej edycji realizacji Przegląd organizowany jest pod honorowym patronatem wójtów wymienionych gmin: Marii Włodarczyk, Joanna Ścigaj, Tomasza Gęsiarza, Tomasza Kucharskiego, Roberta Nowaka. I tak razem pięć gmin trwa przez piętnaście lat kultywując tradycje ludowe oraz wspólne biesiadowanie. 
 
Gospodarzem tegorocznej edycji była Gmina Olsztyn, a jej organizacją zajął się Gminny Ośrodek Kultury i Zarząd Gminny Kół Gospodyń Wiejskich. 
 
Wystąpiło dziewięć zespołów: Olsztynianki, Dąbrowianki, Lipowianki, Zespół Folklorystyczny Janowianie, Lusławice, Mstowianki, Cyganeczki, Zalesianki i Przyrowianki, ukazując swój talent i kunszt wykonawczy. Wszystkie te zespoły działają na rzecz swojej gminy, biorą udział w uroczystościach gminnych, powiatowych i regionalnych zdobywając nagrody i wyróżnienia.
 
Tegoroczny Przegląd odbył się w roku obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i był pięknym prezentem dla naszej Ojczyzny. Z przekazem słownym jak do tej niepodległości dochodziliśmy, jaką rolę odegrała polska wieś i jej działacze, wystąpił Ryszard „Sidor” Sidorkiewicz, poeta, który trzynastego maja obchodził będzie Jubileusz 40-lecia pracy twórczej.
 
Pośród rozmów i śmiechów panowała atmosfera doniosłości. Również dzięki obecności wszystkich Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin, Dyrektorów Gminnych Ośrodków Kultury, Sołtysów, Radnych, Przedstawicieli różnych instytucji oraz Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli i Przewodniczącego Sejmiku Śląskiego Stanisława Gmitruka.
 
Witała i żegnała zebranych wraz z władzami samorządowymi Gminy Olsztyn kapela góralska „Jaworowe Skrzypce”. Uroczystość została zorganizowana w gościnnym Hotelu Jurajskim w Olsztynie.
 
Do zobaczenia za rok w Przyrowie.
 
M. Matysek
foto M.PiecuchGmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).