Poniedziałek, 20 maja 2019r. | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Pokaż menu

Nowoczesny wóz strażacki dla Gminy

Maj 18, 2018

Od lewej: wicemarszałek Województwa Ślaskiego, Stanisław Dąbrowa, marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa, wójt Gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach, generał brygadier Zbigniew Meres oraz prezes OSP w Olsztynie, Włodzimierz Nabiałek

Gmina Olsztyn wygrała konkurs unijny na dofinansowanie samochodu strażackiego wartego ponad milion złotych.

Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn podpisał 17 maja 2018 r. w Rybniku umowę na dofinansowanie zakupu nowoczesnego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Olsztyn.

Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego umowę podpisali marszałek, Wojciech Saługa oraz wicemarszałek, Stanisław Dąbrowa. Obecni byli także prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach, generał brygadier Zbigniew Meres oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Olsztynie, Włodzimierz Nabiałek.

Gmina otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 659 925 zł  przyznane w konkursie ogłoszonym przez Województwo Śląskie w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Pozostałą część pieniędzy do wartego ponad 1 mln zł samochodu dołoży Gmina Olsztyn. Wsparcie zadeklarowała także olsztyńska Wspólnota Gruntowa.

Pojazd będzie wyposażony w stały napęd obu osi z możliwością blokady, bieg pełzający do holowania bardzo ciężkich ładunków oraz przystawkę do odbioru mocy przystosowaną do długiej pracy. Zamontowana w nim będzie zabudowa pożarnicza: działko wodno – pianowe, skrytki zamykane żaluzjami wodno i pyłoszczelnymi, zbiornik wody, zbiornik środka pianotwórczego, autopompę, wysokociśnieniową linię natarcia,  maszt oświetleniowy, wyciągarkę i instalację zraszaczową.

-  Zakup tak nowoczesnego i wszechstronnie wyposażonego samochodu zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Będzie mieć on znaczący wpływ na poprawę  bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców gminy.  – zapowiada Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

Samochód trafi do strażaków do końca września br.
 
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).