Piątek, 20 września 2019r. | Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Pokaż menu

Olsztyńska Korba za nami

Maj 20, 2019

W weekend 18-19 maja 2019 roku odbyło się Jurajskie Święto Cyklistów pod nazwą „Olsztyńska Korba”. Przez dwa dni na rynku można było testować rowery, słuchać dobrej muzyki i zaopatrzyć się w rowerowe pamiątki. W niedzielę świętowaliśmy otwarcie nowej drogi rowerowej Olsztyn-Odrzykoń.

Na rynku wystawiły się sklepy rowerowe: Bikepark24.pl, Centerbike i Bike Atelier oraz kilku wystawców z gadżetami rowerowymi. W niedzielę odbyły się widowiskowe pokazy przygotowane przez Bicykle.pl. Przez kilka godzin można było przetestować bicykle pod okiem profesjonalistów, którzy prowadzili szkolenie. Dla prawdziwych fanów rowerów Wojciech Mszyca przywiózł kilka rowerów z Muzeum Rowerów. Najstarszy z nich miał aż 105 lat!

W sobotę wójt Gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Mariola Matysek wręczyli nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie, laureatom XVIII Regionalnego Konkursu na tradycyjne ozdoby bibułkowe pt. „Kwiaty”, który odbył się pod patronatem Wójta Gminy Olsztyn. Wiersz pod tytułem „Modlitwa polskiego dziewczęcia” Władysława Bełzy wyrecytowała Blanka Stępień, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Zrębicach, przygotowana pod kierunkiem pani Moniki Hobot. Na scenie pojawiły się także dzieci uczestniczące w zajęciach muzyczno – ruchowych prowadzonych przez Paulinę Zarzycką, które zaprezentowały tradycyjny taniec- Polka. Grupa tanecza „Atak”, prowadzona przez Katarzynę Drążek-Pasternak w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie, zaprezentowała taniec „Siostrzyczka”.
W niedzielę o godzinie 12.30, obok rzeźby „Olsztyński Anioł”, miało miejsce uroczyste otwarcie drogi rowerowej Olsztyn-Odrzykoń. W tym czasie, nową ścieżką rowerową, przyjechało ponad 200 rowerzystów uczestniczących w Rodzinnej Wycieczce Rowerowej z Częstochowy do Olsztyna pod przewodnictwem Łukasza Kota. Uroczystego przecięcia wstęgi w kształcie łańcucha rowerowego dokonali wójt Gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski, prezydent Miasta Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, profesor Jerzy Buzek, europarlamentarzysta, prezes PRDM Myszków, Stefan Cieślewicz, projektant drogi rowerowej, Konrad Zymek, inspektor nadzoru budowlanego, Konrad Galant, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Marek Balt, przewodniczący Rady Gminy Olsztyn, Janusz Konieczny wraz z radnymi, przewodniczący Rady Gminy Olsztyn poprzedniej kadencji Zbigniew Banaszak, radny Miasta Częstochowy Łukasz Kot oraz Komendant Komisariatu Policji w Olsztynie, Grzegorz Szatan. Niedzielne spotkanie prowadził Irek Bieleninik.

Imprezę uświetniły koncerty: w sobotę – zespołu Dzika Plaża, wokalistki Karoliny Jędrak i zespołu Any Andrzejewskiej, a w niedzielę -  zespołu After Lie i Klepacz&OZD. Dzięki pięknej pogodzie, w niedzielny wieczór, mogliśmy oglądać zawody balonowe Key Grab, których zwycięzcą został mistrz polski w lotach na ogrzane powietrze, pilot LOTU, Tomasz Filus. Nagrodą w zawodach był rower marki Specialized ufundowany przez Bikepark24.pl.
 
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).