Środa, 13 listopada 2019r. | Imieniny: Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Pokaż menu

Oświadczenie

Lipiec 10, 2019
Dworzec kolejowy w Turowie - Paweł pbm Szubert (talk) / Wikipedia / GFDL Dworzec kolejowy w Turowie - Paweł pbm Szubert (talk) / Wikipedia / GFDL

Wójta Gminy Olsztyn i Przewodniczącego Rady Gminy Olsztyn, dotyczące działek leśnych w Olsztynie i Skrajnicy, z dnia 10 lipca 2019 roku.

W związku z dokonywanymi obecnie przez Wspólnotę Gruntową Wsi Olsztyn podziałami terenów leśnych w Olsztynie, Olsztynie - Odrzykoniu i w Skrajnicy o powierzchni kilkunastu hektarów i sprzedażą powstających z tych podziałów działek, Gmina Olsztyn oświadcza, że prace te nie są w żaden sposób konsultowane ani uzgadniane z Radą Gminy Olsztyn lub Wójtem Gminy Olsztyn.
Ponadto, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Olsztyn, nie przewiduje przekształcania tych terenów z leśnych na budowlane. W związku z tym informujemy, że nie można przewidzieć, czy lasy te kiedykolwiek staną się terenami budowlanymi.
O przekształceniach decyduje nie tylko wola Rady Gminy, która bierze pod uwagę m.in. względy finansowe, takie jak konieczność uzbrojenia i budowy dróg oraz spore koszty wylesienia tych terenów, ale przede wszystkim Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Marszałek woj. śląskiego, Wojewoda śląski oraz kilkadziesiąt innych instytucji. Ze względów krajobrazowych i przyrodniczych trwale zablokowane zostało przez wyżej wymienione instytucje, przekształcanie sprzedanego przez Wspólnotę Gruntową terenu tzw. „Pocztowców” w Olsztynie, gdzie udało się przekształcić tylko 15 ha (właściciele mają działki budowlane), z 55 ha (działki leśne – bez prawa zabudowy).
 
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).