Środa, 22 maja 2019r. | Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty
Pokaż menu

Promocja książki Cezarego Jana Lisa

Kwiecień 13, 2018

12 kwietnia 2018 roku, odbyła się promocja książki Cezarego Jana Lisa pt.: „Na usługach Gestapo i żandarmerii. Agenci, donosiciele, konfidenci, szpicle”.

- Obok bohaterów II wojny światowej byli niestety również konfidenci i zdrajcy, którzy ich wydawali Niemcom. O nich jest ta książka a także o wykonujących na nich wyroki egzekutorach z AK. Byli też Niemcy i inni obcokrajowcy walczący po polskiej stronie. To bardzo mało znane i rzadko opisywane przypadki w naszej historii. – tak o swojej książce mówi autor.

I to właśnie mało znane fakty z historii można znaleźć w książkach Pana Cezarego. Autor w latach 70 – tych wyemigrował za granicę. Na stałe mieszka w Niemczech, gdzie swój wolny czas spędza na poszukiwaniu śladów przeszłości ze swoich rodzinnych stron.
Na uwagę zasługują również inne tytuły książek Cezarego Lisa. W ubiegłym roku w GOK-u odbyła się promocja książki „Kapitan Paweł - Czesław Kubik 1910-1952. Przemilczany i zapomniany dowódca partyzancki”.

Z ogromnym uznaniem została przyjęta pozycja dotycząca wydarzeń z okresu II wojny światowej nosząca tytuł „Nieopisana zbrodnia – sądny dzień w Przyrowie”. Obecnie dostępne jest wznowione wydanie „Wokół zbrodni w Przyrowie w ostatnich dniach II Wojny Światowej.

Kolejna ciekawa publikacja to „Miejsca. Ludzie, wydarzenia. Wojna 1939-1945r. na ziemi częstochowsko – radomszczańskiej”.
Wszystkie wymienione tytuły są dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Zapraszamy zainteresowanych.

Podczas spotkania Joanna Alina Haładyn, radna powiatu częstochowskiego, nawiązując do tegorocznych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przekazała do Biblioteki książki związane tematycznie z rocznicą.

Rozmowę z autorem prowadził Marek Romański, nauczyciel, autor książek, osoba z której inicjatywy powstał Album Historyczny Jurajska Gmina Olsztyn.

W spotkaniu w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury uczestniczyli mieszkańcy Gminy Olsztyn i okolic oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach.
 
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).