Piątek, 21 września 2018r. | Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Pokaż menu
Wolna powierzchnia

Zrębski chleb i olsztyńskie oponki kulinarnym dziedzictwem

Sierpień 02, 2017
Zrębski chleb i olsztyńskie oponki kulinarnym dziedzictwem

30 lipca 2017 r. w Parku Etnograficznym w Chorzowie, po raz siedemnasty odbyła się śląska edycja konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Do udziału zakwalifikowano 50 produktów oraz 10 ekip w części gastronomicznej. Komisja konkursowa przyznała wiele nagród równorzędnych i wyróżnień. Jury  oceniało  nie tylko walory smakowe, a przede wszystkim specyficzne i tradycyjne metody produkcji, zgodność z tradycją i zwyczajami kultywowanymi w regionie.

Miło nam poinformować, że „ Zrębski  chleb żytni z ziemniakami zajął I miejsce w kategorii „Produkty pochodzenia roślinnego  - produkty zbożowe”. Nagrodzony chleb został upieczony przez Janinę Ulrich, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Zrębicach. Za wygraną pani Janina otrzymała  dyplomy i upominek  od  Przewodniczącej Kapituły Krajowej konkursu, Izabelli Byszewskiej, Członka Zarządu Województwa Śląskiego, Kazimierza Karolczyka oraz Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Marka Dziubka - współorganizatora konkursu.

Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Olsztynie, Bernadetta  Niemczyk i członkini Koła,  Edwarda Muskalska  za „Olsztyńskie oponki serowe " otrzymały dyplom uznania od Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz nagrodę rzeczową od organizatorów konkursu.

Odbywający się konkurs jest szansą na podtrzymywanie tradycji kulinarnej i ocalenie od zapomnienia „kulinarnych perełek” regionu, które mają szansę na dołączenie do grona zarejestrowanych na Liście Produktów Tradycyjnych województwa Śląskiego.

D. Tomza
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).