Wtorek, 17 września 2019r. | Imieniny: Franciszka, Roberta, Justyna
Pokaż menu

Żywa lekcja historii

Czerwiec 10, 2019

 9 czerwca 2019 roku w Miejscu Straceń w Olsztynie, odbyła się uroczysta Msza święta w intencji poległych i pomordowanych w latach 1939-1945 przez okupantów niemieckich oraz z okazji 75. rocznicy Procesu Szesnastu w Moskwie.

Mszę świętą odprawił Kapelan Wojska Polskiego, ks. dr płk Wiesław Korpeta oraz Proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie, ks. Prałat Ryszard Grzesik.

W uroczystościach wzięli udział wójt Gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski, z-ca Prezydenta Miasta Częstochowy, Ryszard Stefaniak, przedstawiciele Wicewojewody Śląskiego Roberta Magdziarza, kombatanci, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Stanisław Gmitruk, dyrektor Międzywydziałowego Zaespołu Zadaniowego w Częstochowie, Adam Markowski, z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie, Grażyna Dudek, radna Powiatu Częstochowskiego, Danuta Tomza, radni Gminy Olsztyn, sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych wraz z uczniami, mieszkańcy.

Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze, oddając w ten sposób hołd pomordowanym.

Harcerze ze Szkoły Podstawowej w Olsztynie pełnili wartę przy pomniku ofiar.

Oprawę Liturgii Mszy świętej stanowiła Orkiestra Dęta Gminy Olsztyn „Sempre”. 
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).