Sobota, 8 sierpnia 2020r. | Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Pokaż menu

Alkohol a ciąża

12 grudnia, 2019
Budynek Urzędu Gminy z 1921 r. - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Budynek Urzędu Gminy z 1921 r. - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Pomimo powszechności dostępu do wiedzy w zakresie niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży, statystyki są alarmujące: szacuje się, że spośród 100 000 przychodzących na świat noworodków, aż 15 dotkniętych jest alkoholowym zespołem płodowym (FAS).

Wzrost świadomości ryzyka w tym obszarze jest koniecznością. Unikanie konsumpcji alkoholu jest istotne już na etapie planowania ciąży. Natomiast od momentu poczęcia należy bezwzględnie zrezygnować z jego spożywania – natychmiast, niezależnie od jego ilości i rodzaju. Wyłącznie abstynencja chroni dziecko przed FAS. Nawet epizodyczne, incydentalne sięganie po alkohol przez ciężarną kobietę, może doprowadzić do dramatycznych deficytów rozwojowych u jej dziecka.

Alkohol bez trudu pokonuje barierę w postaci łożyska; jego cząsteczki z łatwością przedostają się przez łożysko, docierając bezpośrednio do płodu, przenikając do jego krwi i zakłócając optymalny rozwój. Ze względu na niedojrzałość enzymatyczną wątroby, metabolizm alkoholu w życiu prenatalnym jest dwukrotnie dłuższy, niż u matki dziecka.

Spożywanie alkoholu wpływa na różne aspekty rozwoju dziecka, w zależności od etapu ciąży. Standardowymi następstwami picia napojów alkoholowych w pierwszym trymestrze ciąży, są te, wynikające z upośledzenia tworzenia i migracji komórek, a skutkujące samoistnymi poronieniami, dysfunkcjami w obrębie centralnego układu nerwowego oraz powstawaniem wad rozwojowych (takich, jak: deformacje twarzoczaszki, wady serca oraz uszkodzenia wątroby). Z kolei w drugim trymestrze ciąży pogłębiają się typowe zmiany dysmorficzne oraz uszkodzenia centralnego układu nerwowego; nadal istnieje też ryzyko poronienia. Spożywanie alkoholu w trzecim trymestrze skutkuje natomiast nasileniem powstałych już zmian w ośrodkowym układzie nerwowym (szczególnie w obszarze hipokampu); może także sprowokować przedwczesny poród oraz nieodwracalne uszkodzenia mózgu, a także wzroku i słuchu.

Najczęściej występujące negatywne skutki picia alkoholu przez ciężarne kobiety, to: osłabienie rozwoju komórek płodu, ryzyko komplikacji porodowych, niska waga urodzeniowa dziecka, FAS (czyli wspomniany już alkoholowy zespół płodowy, charakteryzujący się szeregiem anomalii, w postaci wad wrodzonych, zaburzeń somatycznych oraz neurologicznych. Może skutkować narodzinami dziecka z niską wagą, upośledzonego psychicznie i fizycznie – defekty te dotyczą przede wszystkim twarzoczaszki, serca, kończyn i centralnego układu nerwowego. Dzieci z FAS w późniejszym wieku przejawiają kłopoty z nauką oraz zaburzenia zachowania i emocji), FAE (płodowy efekt alkoholowy), nadpobudliwość psychoruchowa (zespół ADHD), opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, upośledzenie widzenia i słyszenia, zaburzenia w rozwoju mózgu dziecka i układu nerwowego, uszkodzenie mięśni, skóry, gruczołów, kości i zębów, osłabienie rozwoju płuc, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia mowy czy białaczka.

Z uwagi na potencjalne reperkusje spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży, istotna jest także właściwa postawa społeczna. Reagujmy, widząc ciężarną, pijącą alkohol. W ten sposób możemy realnie wpłynąć na jakość powstającego w niej życia.

 

Janusz Opara, dyrektor GZOZ

 

zam. an

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).