Sobota, 28 listopada 2020r. | Imieniny: Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Pokaż menu

„Balladyna” powędrowała nawet za granicę

30 października, 2020

Od kilku lat gmina Poczesna czynnie włącza się w ogólnopolską akcję jaką jest „Narodowe Czytanie” pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku, mimo trudności związanej z pandemią, również nas nie zabrakło.

balladyna

 

Wspólnie czytaliśmy już m.in. „Qvo vadis” - Henryka Sienkiewicza, „Wesele” - Stanisława Wyspiańskiego czy „Katarynkę” - Bolesława Prusa.

Rok 2020, to trudny rok. Całkowicie i to na całym świecie podporządkowany pandemii koronawirusa. Dlatego niemal wszystkie – zarówno te duże jak i małe - plany, zamierzenia, prognozy trzeba było zweryfikować i zmienić… Tak też stało się z planami zorganizowania tegorocznego „Narodowego Czytania” „Balladyny” Juliusza Słowackiego w gminie Poczesna.

Wstępnie mieliśmy kilka ciekawych, a nawet intrygujących pomysłów na przedstawienie tego dramatu. Ostatecznie jednak uznaliśmy, że przede wszystkim „ma być bezpiecznie”. Dlatego z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych fragment dramatu zinterpretowali (w plenerze) uczniowie Szkoły Podstawowej z Poczesnej. Ich występ został zarejestrowany i 5 września zamieszczony na portalu społecznościowym, gdzie mogli go obejrzeć internauci nie tylko w gminie, nie tylko w Polsce, ale jak się okazało również i w świecie.

W gminie Poczesna tradycją stało się już, że biorący – czynny i bierny – udział w „Narodowym Czytaniu” uczestnicy otrzymują książki z okolicznościowymi pieczątkami. W tym roku postanowiliśmy nie rezygnować z tej tradycji. „Balladynę” otrzymały osoby, które przyczyniły się do zorganizowania Akcji w gminie Poczesna oraz wykazały się aktywnością na portalu społecznościowym.

Było nam bardzo miło, kiedy mogliśmy przesłać lekturę m.in. do Warszawy, Niemiec, Norwegii…, no i oczywiście do mieszkańców gminy Poczesna.

Mamy nadzieję, że upominek się spodobał – kilka osób opublikowało na FB zdjęcia otrzymanej książki i podziękowania. To był piękny i miły gest, za który serdecznie dziękujemy. Życzymy miłej lektury. Gminną interpretację „Balladyny”, w wykonaniu naszych młodych mieszkańców można jeszcze obejrzeć na: https://www.facebook.com/strona.poczesna/.

Mamy nadzieję, że za rok podczas czytania „Moralności pani Dulskiej” G. Zapolskiej – spotkamy się w realu i bez koronawirusa.

Aneta Nawrot

 

 

 

 

 

zamieściła: an

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).