Czwartek, 6 maja 2021r. | Imieniny: Judyty, Jakuba, Filipa
Pokaż menu

Barwny korowód Młodzieżowej Orkiestry Dętej z GCKIiR w Poczesnej z okazji 71 – lecia Osiedla HSB..

01 lipca, 2020

W dniu 1 lipca 2019 Osiedle świętowało swoje 70 - lecie. Dzisiaj głównymi ulicami Osiedla Huty Starej B w rytmie marszowym przeszedł korowód Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Poczesna.

Podczas przemarszu byli obecni: Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma, samorządowcy, radni,  dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, członkinie  koła gospodyń wiejskich w Hucie Starej B, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy. Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma złożył serdeczne podziękowania dla wszystkich muzyków Orkiestry na ręce kapelmistrza - Wojciecha Greli, za aktywną działalność artystyczną, zaangażowanie i uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym naszej gminy. Podkreślił, że obecność orkiestry na wielu wydarzeniach podnosi ich rangę i jest doceniana przez mieszkańców. Było to prawdziwe święto muzyki, ale także wspaniała okazja by złożyć mieszkańcom Huty Starej B życzenia z okazji 71- lecia powstania osiedla oraz przybliżyć jego historię, która związana jest z górnictwem rud żelaza. Nieopodal znajdowały się zlikwidowane w latach 70. kopalnie (ich ślad stanowią dwie hałdy górnicze położone w pobliżu miejscowości).Wszystko rozpoczęło się w 1949 roku, kiedy to rozpoczęto budowę bloków mieszkalnych osiedla górniczego, przeznaczonych dla pracowników pobliskich kopalń rudy żelaza. W 1952 roku było już 19 bloków mieszkalnych, obecnie jest ich 27. W 1974 roku rozpoczęto budowę ośrodka sportowego, który obecnie obejmuje stadion i korty tenisowe. Aktualnie w miejscowości znajduje się szkoła, przedszkole, świetlica środowiskowa i biblioteka. W roku 2010 został oddany do użytku "Orlik". Podczas swojego wystąpienia Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma powiedział... " W tym szczególnym, ważnym dniu jubileuszu 71-lecia wmurowania  kamienia węgielnego pod budowę Osiedla Górniczego w Hucie Starej B, składamy serdeczne życzenia dla wszystkich mieszkańców. Jubileusz ten jest okazją do złożenia życzeń: sukcesów dalszej współpracy, pomyślności w życiu osobistym, kolejnych kreatywnych działań, wymiany poglądów i doświadczeń oraz wielu projektów zmierzających do podniesienia jakości życia w naszej małej Ojczyźnie…"
 „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…..” Było głośno, było radośnie i była pełnia muzycznych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci mieszkańców Huty Starej B. Przemarsz orkiestry dętej zawsze jest wyjątkowym wydarzeniem - rytm, głośna muzyka, mundury, marszowy krok dostarczają widzom i słuchaczom wielu wrażeń. 
tekst i zdjęcia: Iwona Skorupa
 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).