Poniedziałek, 20 maja 2019r. | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Pokaż menu

Lekarz, społecznik… mieszkaniec

Wrzesień 17, 2018

Nie ma chyba w gminie Poczesna osoby, która nie znałaby dra Andrzeja Cupiała. Wielu osobom uratował życie, przy narodzinach wielu – był obecny i pozwolił im szczęśliwie przyjść na świat.

dr-cupial

Z gminą Poczesna doktor Cupiał związany jest od blisko 35 lat. Kiedy otrzymał dyplom lekarza, przyszedł tutaj pracować. Początkowo myślał, że będzie to jego pierwsza praca..., ale życie potoczyło się tak, że w gminie Poczesna został. Osiedlił się i traktuje to miejsce jako swoją ukochaną, małą ojczyznę.

- Bo z gminą Poczesna związana była i jest moja najbliższa rodzina. Nie mogę nie wspomnieć mojej żony Ani. Była pediatrą i pracowała w Ośrodku Zdrowia we Wrzosowej, Nieradzie i Poczesnej – opowiada Andrzej Cupiał. - Była nie tylko bardzo dobrym specjalistą, ale wspaniałym człowiekiem. Miła cudowne podejście do dzieci. Potrafiła z nimi rozmawiać. Chore, cierpiące nie bały się do niej przychodzić. Niestety dość wcześnie odeszła... Spoczywa wraz z naszą wnuczką na cmentarzu w Zawodziu.

Andrzej Cupiał jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Po jej ukończeniu rozpoczął specjalizacje. Jedną z nich jest ginekologia: - Przez lata pracowałem na oddziale ginekologiczno-położniczym w Blachowni – wspomina. - Wielu mieszkańcom gminy Poczesna pomogłem szczęśliwie przyjść na ten świat. To miło patrzeć, jak te wówczas dzieci, to dziś dorośli ludzie, którzy mają już swoje dzieci, a nawet wnuki. Którzy z powodzeniem prowadzą swoje interesy, zajmują wysokie stanowiska... To przekonuje, że własne życie, praca, którą się wykonuje ma sens.

Teraz Andrzej Cupiał pracuje w Ośrodku Zdrowia w Poczesnej. Pracuje jako lekarz ogólny. To jego druga specjalizacja. Pomaga ludziom wracać do zdrowia.

Ale jego działania nie kończą się po wyjściu z przychodni.

  • Myślę, że jak jest się lekarzem, to jest takie „skrzywienie”, że na każdym kroku widzi się możliwość pomocy innym, aby żyło się im zdrowiej i bezpieczniej – dodaje Andrzej Cupiał.

Do działalności jako społecznika, a później samorządowca zainspirowało go przedsięwzięcie, któremu nadzorował, a dotyczyło ono generalnego remontu Ośrodka Zdrowia w Poczesnej. Będąc w tym czasie dyrektorem Gminnego Zespołu Ośrodków Zdrowia w Poczesnej, wiele czasu i myśli poświęcił, żeby placówce w Poczesnej przywrócić blask i wyposażyć go w najnowszy sprzęt . Na uwagę zasługuje m.in. laboratorium oraz gabinety specjalistów.

  • - I w zasadzie po tym, cztery lata temu zdecydowałem się kandydować na radnego Powiatu Częstochowskiego – dodaje doktor Cupiał.

Doktor Cupiał przyznał, że jedną z jego prywatnych pasji jest jazda samochodem: - Ale jej bezpieczeństwo zależy nie tylko ode mnie i od innych kierowców, ale także od stanu dróg. Dlatego tak bardzo trzeba dbać, aby były one jak najlepszy, aby było jak najwięcej bezkolizyjnych wjazdów, bezpiecznych rozwiązań włączenia się w ruch.

Andrzej Cupiał, jest osobą konsekwentną i wiarygodną. Kilka lat temu obiecał mieszkańcom gminy Poczesna, że zrobi wszystko, aby we Wrzosowej poprawiło się bezpieczeństwo na drodze. Andrzej Cupiał był radnym, który z zaangażowaniem składał interpelację na Sesjach Rady Powiatu, aby Powiat przyłączył się do gminnej inwestycji. Dzięki jego zabiegom, konsekwentnemu przypominaniu i argumentom, w miejscowości Wrzosowa powstały dwa ronda, które zdecydowanie poprawiły bezpieczeństwo na drodze. Samochody, które przejeżdżają przez tę miejscowość, aby włączyć się do ruchu, muszą zwolnić.

- Mam jeszcze wiele pomysłów na poprawienie życia mieszkańców, na sprawienie by było ono zdrowsze. Mam też w sobie wiele siły, by te zadania wprowadzić w życie. Mam nadzieje, że znów będę miał okazję działać i pracować dla dobra pocześniańskiej społeczności dla mojej małej, ale ukochanej ojczyzny.

Aneta Nawrot
Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).