Niedziela, 9 sierpnia 2020r. | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty
Pokaż menu

Mapa Lokalnych Potrzeb Seniorów

06 grudnia, 2019

W ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w gminie Poczesna realizowany był projekt Mapa Lokalnych Potrzeb Seniorów.

IIIwiek - policja

W terminie od 23 października do 04 grudnia słuchacze Uniwersytetu III Wieku uczestniczyli w zajęciach warsztatowych i spacerze badawczym. Celem projektu była aktywizacja seniorów oraz zwiększenie świadomości korzyści płynących z ich zaangażowania się w tworzenie lokalnej polityki społecznej. Podczas zajęć słuchacze tworzyli mapę przedstawiającą ich potrzeby w odniesieniu do gminnej infrastruktury. Każdy z uczestników czterech spotkań miał możliwość zgłaszania problemów i potrzeb, na które napotyka w gminie Poczesna. Jak się okazało, tych potrzeb jest wiele np.: brak chodników w niektórych odcinkach drogi, zbyt wysokie krawężniki, brak zatoczek i wiat autobusowych, brak oznakowanych przejść dla pieszych, brak ławeczek przy drogach spacerowych, braki w oświetleniu ulicznym, brak rozkładów jazdy autobusów, itp. Najwięcej wskazówek i pytań dotyczyło zagospodarowania terenu pomiędzy ul. Wolności a ul. Stawową. Seniorzy wskazują na potrzebę stworzenia miejsca do bezpiecznych spacerów i odpoczynku nie tylko dla seniorów ale również dla matek z dziećmi. Wiele zgłaszanych problemów dotyczyło ochrony zdrowia np. brak lekarzy specjalistów oraz opieki rehabilitacyjnej. Wszystkie zgłoszone potrzeby zostały naniesione na mapę kartograficzną i w wersji graficznej zostały przedstawione Panu Wójtowi. Wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma ustosunkował się do wszystkich problemów i potrzeb, wyjaśnił na jakim etapie są już podjęte zadania, które częściowo zaspokoją potrzeby seniorów, obiecał szybkie, w miarę możliwości, zajęcie się rozwiązaniem problemów zgłoszonych przez uczestników projektu. Podkreślił, że każda uwaga i wniosek mieszkańca gminy jest bardzo cenna, że bezpieczeństwo i poprawa jakości życia mieszkańców to priorytetowe zadania gminy. Na zakończenie spotkania Mapa Lokalnych Potrzeb Seniorów została przekazana do realizacji Panu Wójtowi

Halina Synakiewicz

 

zam. an

 
IIIwiek - policja
IIIwiek - policja
IIIwiek - policja
IIIwiek - policja
IIIwiek - policja
IIIwiek - policja
IIIwiek - policja
IIIwiek - policja
IIIwiek - policja
IIIwiek - policja
IIIwiek - policja
IIIwiek - policjaGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).