Środa, 17 lipca 2019r. | Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Pokaż menu

Moja mała, wielka ojczyzna,

Sierpień 10, 2018

czyli gmina Poczesna – wczoraj i dzisiaj.

dokument-huta-stara-a

Nasze miejsce na ziemi, jest tam gdzie jesteśmy tu i teraz. Ale jest również tam, gdzie są nasze korzenie, gdzie w ziemi leżą nasi przodkowie, gdzie najlepiej – za czasów dzieciństwa - smakował nam chleb, gdzie babcia opowiadała „najstraszniejsze” historie. Jest tam gdzie była pierwsza miłość, pierwsze rozczarowanie, pierwszy nauczyciel, pierwszy lekarz, pierwszy sukces i pierwsza porażka... Czyli jest wszędzie tam, gdzie nasze wspomnienia przy których zawsze szybciej zaczyna bić serce, a na twarzy pojawia się uśmiech.

Jedną z osób, która to doskonale wie i rozumie to przesłanie, jest pochodzący z gminy Poczesna, a mieszkający od lat w Siedlcach – Andrzej Strugacz. Skrzętnie zbierający ciekawostki o gminie, szukający materiałów historycznych i archiwalnych. Kolekcjoner zdjęć, które ilustrują życie w dawnych czasach.

Podczas obchodów czerwcowych Dni Gminy Poczesna, z inicjatywy Wójta – Krzysztofa Ujmy zostało zorganizowane w Hucie Starej B spotkanie historyczno-wspomnieniowe. Licznie przybyli na nie mieszkańcy, nie mieścili się w sali gimnastycznej szkoły. Jednym z gości był także Andrzej Strugacz. Kiedy zaczynał wspominać dzieje Huty Starej i gminy Poczesna, mieszkańcy, goście i przyjaciele, którzy licznie przybyli na spotkanie włączali się czynnie do rozmowy, dyskutowali, wspominali... Opowiadali swoje historie, przytaczali fakty, pokazywali zdjęcia. Było to wspaniałe, bardzo pouczające i integrujące społeczność spotkanie.

Każda z przedstawionych historii, była niezwykle ciekawa. Każdy przedstawiony człowiek, był interesujący, a jego życie niepowtarzalne i wzruszające. Mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, że chcieliby więcej wiedzieć o miejscu, w którym żyli ich przodkowie, a w którym oni żyją teraz.

 

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, chcemy zaprosić wszystkich chętnych mieszkańców gminy Poczesna, zarówno tych mieszkających obecnie na tym terenie, jak i osoby, które z różnych przyczyn musiały wyjechać, przyjaciół i pasjonatów...

Szanowni Państwo, jeśli macie w swoich zbiorach zdjęcia, dokumenty, chcecie opowiedzieć o historii swoich bliskich, pragniecie ich wspomnieć, przybliżyć ich życie, pochwalić się starą fotografią – zachęcam do opowiedzenia tych historii. Na pewno każda z nich będzie bardzo ciekawa, bo każda będzie opowiadać o życiu człowieka, a życie każdego z nas jest inne, niepowtarzalne i na pewno bardzo ciekawe...

Bardzo proszę o kontakt najlepiej mailowy: aneta.nawrot@poczesna.pl lub tel: 34 32-74-116.

Na pewno wiele z tych historii zostanie opisanych i opublikowanych, bo jak napisał Wolter: Mamy prawie wyłącznie historię królów, ja chcę historii ludzi...

 

A. Nawrot

 

Fotografia dokumentu pochodzi z prywatnych zbiorów Andrzeja Strugacza

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).