Piątek, 22 stycznia 2021r. | Imieniny: Anastazego, Wincentego
Pokaż menu

Podsumowanie akcji „Święty Mikołaj z Polakami na Kresach”.

02 grudnia, 2020

Polska nie zapomina o swoich rodakach mieszkających na Wileńszczyźnie. Tegoroczna akcja miała szczególny kontekst i wymiar w związku z panującą w kraju i za granicą epidemią koronawirusa.

 


Mimo trudnego czasu dla nas wszystkich,  po raz kolejny gminy i szkoły z terenu powiatu częstochowskiego udowodniły, że - jesteśmy razem i potrafimy okazać naszą solidarność z Polakami mieszkającymi na Kresach.Inicjatorami akcji byli już szósty rok z rzędu: ksiądz Ryszard Umański i Towarzystwo Patriotyczne "Kresy" z Częstochowy.
Do naszych rodaków na Wileńszczyźnie dotarły prezenty. Szkoły i gminy - otrzymały laptopy, zeszyty i książki o tematyce historyczno-patriotycznej. Mieszkańcy rejonu wileńskiego dary żywnościowe oraz niezbędne w dobie pandemii środki ochrony: maseczki i płyny do dezynfekcji. Ponadto Stowarzyszenie "Kresy" przeprowadziło zbiórkę publiczną z której pieniądze będą przekazane dla najbardziej potrzebujących.Dary z Częstochowy zostały przekazane dzieciom z Mickun, Egliszek, Ławaryszek, Kowalczuk, Rukojni, Czarnego Boru, Pakieny, Szumska, Kieiwszek, Grygajć i Jaszun.

W dniu dzisiejszym odbyła się videokonferencja, podczas której podziękowania  samorządowcom złożył ks. Ryszard Umański. Organizatorem spotkania był wójt gminy Mstów Tomasz Gęsiarz. Dziękujemy wszystkim Dyrektorom Szkół i Przedszkoli, Nauczycielom, Rodzicom, Dzieciom i Młodzieży oraz Przedsiębiorcom z terenu Gminy Poczesna, którzy okazali swoje wielkie serce. Nasze wsparcie pomoże trwale zmienić rzeczywistość dzieci mieszkających na Kresach.
 
 

Iwona Skorupa
zdjęcia: Adam Szołtys

 
 

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).