Środa, 24 kwietnia 2019r. | Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Pokaż menu

Rzeźby Jerzego Kędziory na Dalekim Wschodzie i na Oceanie

Listopad 07, 2018

Kolejny rejon świata podziwia rzeźby balansujące Jerzego Kędziory. Po udanych eskapadach po Europie, przyszły kolejne etapy szerszych projektów na Bliskim Wschodzie, a następnie w Ameryce. Teraz nastał czas na Daleki Wschód - z Singapurem i Tajwanem na przedzie. W kolejnych planach są pokazy w Chinach i Japonii.

kedziora-w-azji

W ostatnich dniach października częstochowski artysta prezentował swoje balansujące rzeźby na Art Taipei w stolicy Tajwanu. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez artystycznych w tamtym rejonie świata, organizowana w bardzo spektakularnym miejscu - tuż u stóp wieży Taipei 101, która do 2010 roku była najwyższym budynkiem na Ziemi i zaliczona została do 7 Współczesnych Cudów Świata. Skutkiem tych pokazów i działań rysują się ciekawe perspektywy dalszych prezentacji twórczości Kędziory na terenie wyspy. Zainteresowane większymi wystawami są nowo tworzone przestrzenie działań kulturalnych w starych dokach i magazynach nabrzeżnych (The Pier-2 Art Center) w Kaohsiungu, mieście świeżych, ciekawych przedsięwzięć artystycznych na południu Tajwanu, jak i Huashan 1914 Creative Park w stolicy kraju.

Inicjatywie przyklaskuje Polskie Biuro w Tajpej, które zainteresowane jest współpracą z Fundacją Art&Balance w sprawach nowych projektów artystycznych rzeźbiarza.

W Singapurze natomiast będzie artysta realizował Polską Ścieżkę Kulturalną.

Na początku października cztery duże rzeźby wpisały się już w zielone oblicze Ogrodów Botanicznych – wspaniałego założenia zieleni objętego patronatem UNESCO. Ścieżkę ostatecznie oznaczy 8 rzeźb balansujących Kędziory prezentowanych w prestiżowych miejscach Singapuru, jak Marina Bay Financial Centre (MBFC) czy siedziba Asia-Europe Foundation. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Singapurze oraz Miasta Kraków i ma potrwać do marca 2019 roku. Działania te wsparły ponadto Polskie Linie Lotnicze LOT - ułatwiając transport dzieł.

Oficjalna inauguracja Ścieżki przewidziana jest na czas zbliżony do listopadowej rocznicy odzyskania naszej niepodległości. Główny jej bieg poszerzą inne pokazy i działania. W ramach tego programu Fundacja Art&Balance przekazała Ambasadzie RP w Singapurze popiersie Ignacego Jana Paderewskiego autorstwa Jerzego Kędziory, dla późniejszego ustawienia go w przestrzeni publicznej. Nastąpi to najpewniej podczas plenerowego koncertu fortepianowego w Ogrodach Botanicznych. Popiersie naszego znakomitego muzyka, polityka i dyplomaty powędrowało w azjatyckie strony prosto z ekspozycji Ikon 100-lecia Niepodległej Polski w Poczesnej Galerii Rzeźby.

Innym znaczącym, wielce oryginalnym akcentem projektu była prezentacja rzeźby „Zerwane kółko” na żaglowcu Dar Młodzieży, który w dniach 9-12 października cumował przy nabrzeżach metropolii, robiąc tam przystanek w swoim misyjnym Rejsie Niepodległości. Pokaz ten towarzyszył większemu przedsięwzięciu kulturalno-promocyjnemu organizowanemu na fregacie. Rzeźba Kędziory popłynęła w dalszy rejs, stając się takim czasowym współczesnym galionem czy aflastonem sprzyjającym żeglarzom w ich dalekich podróżach.

Wszystkie te działania afirmują w Azji naszą ojczyznę poprzez działania artystyczne w czas 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, za aprobatą i współudziałem polskich placówek dyplomatycznych.

Imprezy realizują Fundacja Art&Balance wespół z Singapore International Contemporary Art Society Ltd. Wspiera je ponadto Poczesna Galeria Rzeźby.

Gabriela Dana Mieżaniec – rezydent Poczesnej Galerii Rzeźby

 
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azji
kedziora-w-azjiGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).