Środa, 28 października 2020r. | Imieniny: Szymona, Tadeusza
Pokaż menu

Wdzięczna Gmina Poczesna Rolnikom i Producentom Żywności

20 września, 2020

20 września 2020 roku
Dożynki - Święto ludowe, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych. To niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw, przypadające w okresie równonocy jesiennej - 23 września.


Największe w roku święto rolników, producentów żyzności - Dożynki - jest ukoronowaniem ich całorocznej pracy.Wieńce dożynkowe wykonane w sposób artystyczny przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Poczesna są Symbolem: pracy, szacunku, miłości do ziemi.
Uroczystości odbywające się w całej Polsce, mają mnóstwo lokalnych odmian. U nas w Gminie Poczesna od 14 lat jest świątecznie i z ogromnym szacunkiem, atencją do chleba, rolników, producentów żywności i ich pracy. Polskie produkty są naszym, zdrowym pokarmem, któremu oddajemy pokłon i tak też się wydarzyło 20 września w Poczesnej.
Po 1990 r. dożynki stały się nie tylko świętem rolników, ale i uroczystością religijną, będącą podziękowaniem składanym Bogu i Matce Boskiej za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony. Rozwinął się, kultywowany w międzywojniu, obyczaj urządzania dożynek parafialnych oraz tłumnych pielgrzymek do miejsc kultu religijnego. Obecnie, najuroczyściej obchodzone polskie dożynki odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie  i w Spale (dożynki prezydenckie).
W Gminie Poczesna Korowód dożynkowy prowadził gospodarz Dożynek Krzysztof Ujma Wójt Gminy Poczesna i ks. proboszcz prałat Jarosław Sroka. Korowód przeszedł ulicami Poczesnej do kościoła parafialnego, oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Wojciecha Greli. Msza święta celebrowana przez księdza proboszcza, wystąpienie Wójta Gminy Poczesna, oprawa artystyczna przygotowana pod kierunkiem Doroty Wiśniewskiej – instruktora Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej utwierdziły nas w przekonaniu, że pracą, dobrem, serdecznością można pokonać wszelkie przeciwności i budować dobrą przyszłość. Chleb i praca Rolnika niech będzie naszym drogowskazem do działań.
Dzisiaj w odmienionej sytuacji z uwagi na pandemię, dzielmy się chlebem, aby na żadnym stole w Gminie Poczesna go nie zabrakło - z taką myślą przewodnią tegoroczne gminne Dożynki miały miejsce w Poczesnej.Wójt Gminy Poczesna podziękował Rolnikom, producentom żywności, Paniom z KGW, Stowarzyszeń, Działkowiczom za tegoroczne plony i pracę.
Pięknym akcentem pracy było, także w tym dniu poświecenie gminnego autokaru przez ks. proboszcza prałata Jarosława Srokę. To drugi nowy autokar dla mieszkańców Gminy Poczesna. Jesteśmy jeszcze bardziej mobilni, pomocni i widoczni.
tekst - Renata Smędzik
zdjęcia - Iwona Skorupa

 
 

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).