Poniedziałek, 19 kwietnia 2021r. | Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Pokaż menu

Z NASZEJ HISTORII…

02 marca, 2021
Hałda Kopalni Sczekaczka - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Hałda Kopalni Sczekaczka - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

…szkoły we Wrzosowej - Wacław Wrzesiński (29 kwietnia 1890 - 05 marca 1940).
Z NASZEJ HISTORII…
…szkoły we Wrzosowej - Wacław Wrzesiński (29 kwietnia 1890 - 05marca 1940).
 
Historia to nauka analizy tego co już było i przewidywania tego co zdarzyć się może. Historia, to również wspomnienie o tych, których nie ma, o nich dokonaniach… Człowiek bez znajomości swojej historii jest jak drzewo bez korzeni.
         Historię tworzą zdarzenia, powstania, wojny… Ale przede wszystkim historie tworzą ludzie. Zastępca dyrektora w Szkole Podstawowej we Wrzosowej, przypomniała postać, która związana jest z tą placówką. Która kiedyś kierowała tą szkołą.
Wacław Wrzesiński, syn Kazimierza. Urodził się 29 kwietnia 1890 roku                                     w Zawadach, koło Sochaczewa.
Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego, jako nauczyciel matematyki rozpoczął pracę 1 września 1913 roku we wsi Kamień, w powiecie gostynińskim.
W latach 1914 - 1915 pracował w Szkole Podstawowej w Wyszkowie, w powiecie pułtuskim. W następnych latach pracował w okolicy Mohylewa, na terenie dzisiejszej Ukrainy.
Pod koniec lat dwudziestych XX wieku, a konkretnie od 1927 roku rozpoczął pracę w Powszechnej Szkole Podstawowej we Wrzosowej. Jak wynika z udokumentowanych informacji, w latach 1927/28, 1928/29 pełnił funkcję kierownika tej szkoły. A do 1939 roku pracował w Publicznej Szkole Powszechnej we Wrzosowej jako nauczyciel matematyki.
Wacław Wrzesiński ożenił się z Zofią Torbus, była wychowującą córkę Halinę, wdową. Po ślubie małżonkowie zamieszkali w Korwinowie. Wkrótce doczekali się córki, której dali na imię  Mirosława.
W sierpniu 1939 roku Wacław Wrzesiński, jako podporucznik rezerwy Wojska Polskiego został powołany do służby wojskowej. W bliżej nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej. Zamordowany został na Ukrainie po 5 marca 1940 roku (5 marca minie 81 rocznica jego śmierci). Jego nazwisko znajduje się na liście dotychczas nieodnalezionych jeńców /pozycja 451/, więzionych przez NKWD. Miejsce mordu i pochówku jest nieznane. Prawdopodobnie jest to Bykownia.
 
Opracowanie: Anna Adamus-Lamch
 
Źródła:

  • Informacje zebrane od wnuczki W.Wrzesińskiego, Pani Marii Zawady
  • Kronika Szkoły Podstawowej im. M.Kopernika we Wrzosowej

 
zamieściła: an
 

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).