Wtorek, 17 września 2019r. | Imieniny: Franciszka, Roberta, Justyna
Pokaż menu

Zakończenie roku akademickiego 2018/2019

Czerwiec 11, 2019

w Uniwersytecie III Wieku.

W dniu 11 czerwca 2019 roku zakończył się kolejny – drugi rok akademicki Uniwersytetu III Wieku w Poczesnej. Uroczystego wręczenia dyplomów - 75. absolwentom, dokonał Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu  Starostwa Powiatowego w Częstochowie - Janusz Krakowian. Spotkanie przy grillu, przy dźwiękach muzyki i w miłej atmosferze, kończące rok akademicki odbyło się w świetlicy w Nowej Wsi. Drugi rok akademicki rozpoczął się 10 października 2018 roku. Tematyka spotkań obejmowała wykłady, warsztaty, wycieczki krajoznawcze i wyjazdy na imprezy kulturalne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady o tematyce zdrowotnej np.: jak rozpoznać udar, jak przygotować się do badań laboratoryjnych, jak realizować opiekę nad seniorem, jak wspierać rodzinę i chorego w przypadku choroby przewlekłej oraz jakie są innowacyjne metody leczenia i ziołolecznictwa. Na jednym ze spotkań, słuchacze mieli możliwość podglądania pszczół podczas pracy w oszklonym pojemniku przypominającym ul oraz zapoznali się z produktami pochodzenia pszczelego. Firma kosmetyczna biorąca udział w spotkaniu zaprezentowała kosmetyki produkowane na bazie produktów pszczelich. Słuchacze mieli możliwość zakupienia ich. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również wykłady na tematy historyczne np.: historia naszej parafii, historia kopalnictwa rud żelaza na naszym terenie, zbrodnie wojenne – analiza historyczno-prawna itp. Wiele czasu poświęciliśmy na tematy związane z bezpieczeństwem naszych mieszkańców i to zarówno z bezpieczeństwem w ruchu drogowym jak i zapobieganiu oszustwom np.: metodą  „na wnuczka”, „na policjanta”, a także kradzieżom. Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszyły się również wyjazdy do Filharmonii Częstochowskiej, Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, a także wycieczka krajoznawcza do Jędrzejowa, Jaskini Raj i Sanktuarium na Św. Krzyżu. Nasi słuchacze licznie uczestniczyli we wszystkich imprezach kulturalnych organizowanych przez Wójta Gminy Poczesna oraz Dyrektora GOK-u. Oczywiście nie zapomnieliśmy o spotkaniu wigilijnym, łamaniu się opłatkiem oraz o spotkaniu wielkanocnym przy symbolicznym jajeczku. Uczestniczyliśmy w spotkaniach autorskich z historykiem Cezarym Janem Lisem oraz Hanną Paszko. Mieliśmy kilka wykładów związanych z zagrożeniami w cyberprzestrzeni, zagrożeniem atakami terrorystycznymi oraz kulturą mniejszości narodowych w Polsce. Wzięliśmy udział w spotkaniu z Senatorem Ryszardem Majerem na temat polityki senioralnej. Każdy z tych tematów dostarczył słuchaczom Uniwersytetu III Wieku wiele nowych informacji, pogłębił ich wiedzę oraz wyzwolił nowe zainteresowania. Spotkania i wyjazdy pozwoliły lepiej się poznać, nawiązać nowe znajomości oraz zintegrować środowisko seniorów zamieszkujących gminę Poczesna. Trzeci rok akademicki rozpocznie się 9. października 2019 roku, jak zwykle o 16.30 w sali konferencyjnej Szkoły Podstawowej w Poczesnej. Zapraszamy.
                                                                                                 Halina Synakiewicz

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).