Niedziela, 19 maja 2019r. | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Pokaż menu

ZYGMUNT SZCZELCHA

Listopad 19, 2018

(17 października 1952 – 17 listopada 2018 r.) –

szczechla

Prezes OSP w Nieradzie, wiceprezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Poczesna.

Mieszkaniec Nierady. Mąż, ojciec, kuzyn, sąsiad... Człowiek, który od zawsze służył drugiemu. Nie szczędził sił i starań, żeby pomagać. Zawsze uczynny, zawsze uśmiechnięty, zawsze życzliwy, zawsze z dobrym słowem do drugiego człowieka. Niejednokrotnie narażając własne życie i zdrowie niósł pomoc ofiarom wypadków drogowych oraz ludziom, którym ogień trawił dobytek.

Nieradę pokochał i czuł, że jest to Jego miejsce na ziemi. To była jego wielka „Mała ojczyzna”, dla której żył, pracował i nie szczędził sił. Był dumny, że jest prezesem OSP w Nieradzie. W jednostce tej był od roku 1976. Przeszedł wszystkie szczeble. W 1996 roku wybrano go prezesem. I tę – jak zawsze podkreślał – zaszczytną funkcję pełnił do dnia swojej śmierci. Nie szczędził sił w szkoleniu młodych kadr strażaków. Cieszył się kiedy jednostka obchodziła swoje 80-te urodziny, kiedy udało się wyremontować strażnicę, kiedy w OSP pojawiały się nowe wozy strażackie. Mówił, że to wszystko dla dobra ludzi, że straż w Nieradzie musi być super przygotowana, szczególnie kiedy do użytku zostanie oddana autostrada: - Będziemy mieć wówczas mnóstwo pracy. Musimy więc tak się przygotować, aby wszystkich uratować.

Miał ogromne poczucie obowiązku. Jego postawa obywatelska była wzorowa. Mimo cierpienia, do końca uczestniczył w życiu gminy z uśmiechem i zyczliwością...

"Człowiek rodzi się w jednym egzemplarzu i kiedy ginie, nikt go nie może zastąpić." - napisał rosyjski  pisarz, eseista i historyk literatury Andriej Siniawski - i rzeczywiście, bez żadnej przesady, można tak powiedzieć o śp. Druhu Zygmuncie.

Cześć Jego Pamięci!

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).