Niedziela, 27 września 2020r. | Imieniny: Wincentego, Mirabeli, Justyny
Pokaż menu

Kolędowanie jako obrzęd i widowisko

17 stycznia, 2020

W dniu 14 grudnia 2019 r. Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy" w Bukowinie Tatrzańskiej zorganizowało promocję nowego albumu "Kolędowanie jako obrzęd i widowisko", obrazujący konkursy grup kolędniczych, odbywających się w latach 1973 - 2017, w ramach Góralskich Karnawałów w Bukowinie Tatrzańskiej. Album zawiera prawie 800 zdjęć oraz bardzo bogaty opis.

W promocji tego albumu uczestniczyła Pani Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz reprezentanci Grupy Kolędniczej "Herody z Sygontki".

Grupa regularnie reprezentuje naszą gminę w Karnawale Góralskim, dzięki temu ich zdjęcia z występów możemy znaleźć w tym albumie. Była to niepowtarzalna okazja, by spotkać się i wymienić doświadczenia z osobami, które uczestniczą w realizacji Karnawału Góralskiego. Gminny Ośrodek Kultury w Przyrowie zakupił dwa egzemplarze okazjonalnego albumu, który jest wspaniałą pamiątką kultywowania naszej tradycji. Autor tekstu dr hab. Stanisław Węglarz złożył dedykację w obu albumach.

Na fotografii członkowie Grupy Kolędniczej HERODY z Sygontki wraz z dyrektorem ROK w Częstochowie, dyrektorem Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskieij, autorem tekstu albumu dr hab. Stanisławem Węglarzem oraz członek Jury
Gmina Przyrów
Gmina Przyrów jest położona w odległości około 35 km na wschód od Częstochowy, na skrzyżowaniu dróg krajowych Częstochowa-Kielce oraz Radomsko-Siewierz. Gmina usytuowana jest na styku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z Niecką Nidziańską. Pod względem budowy geologicznej na obszarze gminy przeważa Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, będąca płytą wapieni górno jurajskich, łagodnie pochyla się ku północnemu - wschodowi i zapada się pod utwory kredowe Niecki Nidziańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).