Wtorek, 2 marca 2021r. | Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla
Pokaż menu

Przegląd Grup Kolędniczych

11 lutego, 2021
Wiercica - młyn wodny, ob. elektryczny z przeł. XIX i XX w. / MatN90 / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl Wiercica - młyn wodny, ob. elektryczny z przeł. XIX i XX w. / MatN90 / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl

Grupa kolędnicza Herody z Sygontki po raz kolejny wzięła udział w XXIV Jurajskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „HERODY 2021”, tradycyjnie konkurs odbył się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowej.

Z uwagi na panującą pandemię i wszelkie związane z nią obostrzenia, podczas przesłuchań konkursowych nie było publiczności a cały przegląd był nagrywany. Cieszy Nas fakt, że po raz kolejny laureatem przeglądu została grupa kolędnicza z Sygontki.

Wręczenia nagrody dokonali: Wójt Gminy Niegowa Mariusz Rembak w asyście z Dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowskie Panią Małgorzatą Majer.

Powoli to już staje się tradycją, ta lokalna grupa obrzędowa kolęduje z roku na rok, chłodząc po domostwach w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli, przyjmowani są z dużym szacunkiem i wielkim uznaniem. Należy również zaznaczyć, że grupa kontynuuje tradycje i obrzędy swojej miejscowości a w jej szeregi wstępują młodzi mężczyźni.

Grupa Kolędnicza Herody z Sygontki otrzymała kolejną nominację na XXXXIX Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej który w tym roku odbędzie się w trybie on-line.

Organizatorami tego wydarzenia byli: ROK w Częstochowie oraz GOK w Niegowej, konkurs miał miejsce w dniu 25 stycznia 2021 roku.
Gmina Przyrów
Gmina Przyrów jest położona w odległości około 35 km na wschód od Częstochowy, na skrzyżowaniu dróg krajowych Częstochowa-Kielce oraz Radomsko-Siewierz. Gmina usytuowana jest na styku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z Niecką Nidziańską. Pod względem budowy geologicznej na obszarze gminy przeważa Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, będąca płytą wapieni górno jurajskich, łagodnie pochyla się ku północnemu - wschodowi i zapada się pod utwory kredowe Niecki Nidziańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).