Wtorek, 20 października 2020r. | Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Pokaż menu

W podziękowaniu za zebrane plony

22 września, 2020

Dożynki w Gminie Przyrów  to uroczystość o długiej tradycji. Kontynuowanie jej i podtrzymywanie wśród mieszkańców ducha obrzędu dożynkowego zasługuje na aprobatę i uznanie tych wszystkich ludzi dla których uprawianie ziemi, zbieranie plonów są największym Darem Stwórcy. Święto Plonów to dla rolników czas symboliczny, czas podsumowań efektów długotrwałej, wytężonej pracy,to wyjątkowy dzień, w którym rolnicy dzielą się z innymi swoją radością z pomyślnego zakończenia żniw.

Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem  i wprowadzonym reżimem sanitarnym dotyczącym zakazu gromadzenia się i organizacji okolicznościowych  uroczystości powyżej określonej liczby osób, w tym roku Dożynki Gminne ograniczone były do organizacji Mszy Świętej  za tegoroczne plony.

Uroczysta Msza Święta dziękczynna w intencji rolników odbyła się w niedzielę 13 września 2020 roku o godzinie 11.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej  i Św. Doroty w Przyrowie. Mszę celebrował proboszcz parafii Przyrów ks. Paweł Lesiakowski.
Przed rozpoczęciem Mszy Świętej ksiądz dokonał poświęcenia wieńca i chleba dożynkowego. Wójt Gminy Przyrów Robert Nowak uroczyście  złożył na ręce proboszcza bochen chleba – symbol pracy ludzkiej jednocześnie podziękował rolnikom za wielki trud, wysiłek i zaangażowanie jaki wkładają każdego dnia aby na polskim stole nie zabrakło chleba.

Symboliczny kosz z płodami rolnymi jako Dar Ołtarza podczas Mszy Świętej złożyli : sołtys sołectwa Przyrów Pani Ewa Żmuda w asyście z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Przyrów Władysławem Nowakiem i radnym gminy Mirosławem Hamerlą.

Gminny wieniec dożynkowy wystawiony w kościele można oglądać i podziwiać.

Galeria:

Fotografia przedstawia delegację z wieńcem i chlebem przed rozpoczęciem Mszy Św. Fotografia przedstawia uroczyste przekazanie chleba dożynkowego przez Wójta Gminy Przyrów - wystąpienie Wójta Fotografia przedstawia uroczyste przekazanie chleba dożynkowego przez Wójta Gminy Przyrów
Fotografia przedstawia delegację z wieńcem przed rozpoczęciem Mszy Św. Fotografia przedstawia wystąpienie sołtysa Przyrowa i złożenie darów na ołtarzu Fotografia przedstawia gminny wieniec dożynkowy 2020Gmina Przyrów
Gmina Przyrów jest położona w odległości około 35 km na wschód od Częstochowy, na skrzyżowaniu dróg krajowych Częstochowa-Kielce oraz Radomsko-Siewierz. Gmina usytuowana jest na styku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z Niecką Nidziańską. Pod względem budowy geologicznej na obszarze gminy przeważa Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, będąca płytą wapieni górno jurajskich, łagodnie pochyla się ku północnemu - wschodowi i zapada się pod utwory kredowe Niecki Nidziańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).