Poniedziałek, 21 stycznia 2019r. | Imieniny: Agnieszki, Jaros?awa
Pokaż menu

Finał I Powiatowego Konkursu Czytelniczego – „Koniecznie przeczytaj”

Tegoroczny maj zachęca do piknikowania. A piknik kojarzy się nam z posiłkiem na świeżym powietrzu. Tym razem w Poczesnej serwowana była głównie strawa dla ducha choć i tej dla ciała też nie zabrakło. 

.  12 maja, w sobotę,  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poczesnej odbył się Piknik Literacki. Była to impreza podsumowująca I Powiatowy Konkurs Czytelniczy, którego organizatorami byli: Powiat Częstochowski, Biblioteka Publiczna im. Dr. W Biegańskiego w Częstochowie oraz Gminna Biblioteka w Poczesnej. Przybyłych uczestników pikniku powitała Jolanta Szczepanik – dyrektor Biblioteki w Poczesnej i wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma oraz przedstawiciele powiatu: Andrzej Kubat – przewodniczący rady powiatu, Joanna Haładyn- przewodnicząca Komisji Edukacji, Turystyki i Sportu oraz Janusz Krakowian naczelnik wydziału EZK Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Obecni byli także Andrzej Cupiał - radny powiatu częstochowskiego a także Bernadetta Niemczyk -  przewodnicząca Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich i radni gminy Poczesna Eulalia Błaszak i Barbara Wąsińska. Podczas pikniku ogłoszone zostały wyniki konkursu na recenzję przeczytanych przez uczestników konkursu książek. Pomysłodawcom konkursu przyświecała idea upowszechniania czytelnictwa, z którym w naszym kraju w ostatnich latach niestety nie jest najlepiej. Jak wynika z badań prowadzonych na zlecenie Biblioteki Narodowej, tylko 37% naszych rodaków zadeklarowała, że przeczytała więcej niż  jedną książkę w roku, a mniej niż połowa zadeklarowała, że przeczytała tekst dłuższy niż trzy(!) strony.  Tymczasem książka, jak nic innego, rozwija naszą wyobraźnię i pamięć. Uczy myśleć, a wzbogacając nasz język, uczy mówić.  Konkurs czytelniczy, to w dobie dominującej roli internetu i telewizji, bardzo cenna inicjatywa mająca zachęcać do czytania. W zamierzeniach organizatorów  ma to być impreza cykliczna, organizowana każdego roku, za każdym razem w innej gminie naszego powiatu. Mamy nadzieję, że idea rozwoju czytelnictwa będzie zdobywać coraz więcej zwolenników. W pierwszej edycji konkursu do komisji oceniającej wpłynęły pięćdziesiąt dwie prace, z których nagrodzono dwanaście w trzech kategoriach wiekowych. I tak w kategorii 7-13 lat nagrodzono cztery prace, w kategorii 14-18 lat nagrodzono sześć prac i dwie w kategorii 18+. Poniżej pełna lista nagrodzonych:

 

Kategoria I (7 - 13 lat):

I miejsce: Oliwia Śnioszek z Huty Starej gm. Poczesna

II miejsce: Olga Gallina  z Wierzchowiska gm. Mykanów

III miejsce: Maja Witkowska Rędzin

Wyróżnienie: Mikołaj Augustyniak z Poczesnej

 

Kategoria II (14 - 18 lat):

I miejsce: Martyna Ślęzak z Wrzosowej gm. Poczesna

II miejsce: Oliwia Liberda ze Złotego Potoku gm. Janów

III miejsce: Martyna Nalewajka z Wrzosowej gm. Poczesna

Wyróżnienia: Amanda Lis z Koniecpola, Kalina Kruszyńska z Wrzosowej gm. Poczesna, Katarzyna Oczek z Osin gm. Kamienica Polska

 

Kategoria III (18+):

I miejsce: Iwona Foks z Kopalni gm. Konopiska i Agnieszka Płuciennik ze Starego Broniszewa gm. Mykanów

 

 

Podczas pikniku odbyło się także spotkanie z Marcinem Brykczyńskim - autorem i tłumaczem książek dla dzieci oraz Arturem Nowickim – ilustratorem książek dla dzieci. Spotkanie miało bardzo ciekawy i nowatorski charakter pojedynku na słowa i rysunki tworzone na bieżąco. Trzecim gościem pikniku literackiego był Leszek Szczasny – podróżnik i autor książek podróżniczych, który opowiadał o swojej wyprawie do Ruandy. Wspaniała pogoda sprzyjała przybyłym na piknik, którzy mogli poczęstować się ciastami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Olsztynie oraz pracowników biblioteki w Poczesnej. Można było także, dzięki hojności sponsorów, skosztować wspaniałego żurku i kiełbasy z grilla, również przygotowanych przez panie z biblioteki w Poczesnej. Piknik był też okazją do podziękowania za wieloletnią pracę gospodyni sobotniego spotkania, Pani Jolancie Szczepanik, która za kilka tygodni odchodzi na zasłużoną emeryturę. Dziękujemy Pani Jolu. Podziękowania należą się także Paniom Annie Knysak, Annie Boraczyńskiej oraz Irminie Młynarczyk z Biblioteki Publicznej w Częstochowie, które wzięły na siebie trud oceniania nadesłanych na konkurs prac. Zachęcając do rozpalania wyobraźni przy pomocy książki zapraszamy za rok.

                                                                                                                                                                             J.K.

Galeria zdjęć
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).