Poniedziałek, 18 lutego 2019r. | Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana
Pokaż menu

Kolejna promesa dla powiatu częstochowskiego

Lipiec 31, 2018

Wczoraj (30 lipca) starosta częstochowski Krzysztof Smela odebrał z rąk wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka kolejną promesę gwarantującą wypłatę środków na usuwanie skutków powodzi, która dotknęła nasz region w 2010 r. Promesa opiewająca na kwotę 3 mln 80 tys. zł (najwyższa w województwie śląskim w czwartej turze środków przyznanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) wykorzystana zostanie na przebudowę dwóch dróg powiatowych:

·         drogi nr 1076 w gminie Blachownia (ul. Podmiejska w Wyrazowie),

·         drogi nr 1114 w gminie Lelów (droga Lelów - Turzyn – Wygiełzów).

W tym roku powiat częstochowski otrzymał już z budżetu państwa blisko 13,7 mln zł  na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.Pierwsza dotacja w wysokości 3,2 mln złotych przeznaczona została na realizację dwóch zadań:

·          przebudowę drogi powiatowej Widzów – DK 91,

·          przebudowę drogi powiatowej nr 1024 S w Rzerzęczycach,

Druga dotacja w wysokości w wysokości 7,41 mln złotych przeznaczona została na trzy zadania:

·         przebudowę drogi powiatowej nr 1098 S na odcinku Julianka – Sieraków w gminie Przyrów,

·         przebudowę drogi powiatowej nr 1098 S na odcinku Konstantynów – Podlesie w gminie Lelów,

·         przebudowę drogi powiatowej nr 1041 S na odcinku Małusy Wielkie – Żuraw  w gminie Janów.

 

Wojewoda śląski zaznaczył, że tegoroczna kwota przeznaczana na usuwanie skutków klęsk żywiołowych jest wyższa niż w poprzednich latach. Podkreślił przy tym, że województwo śląskie nigdy wcześniej nie otrzymało tak dużego wsparcia na ten cel. W porównaniu do 2017 roku wzrosło ono bowiem o 20 milionów złotych.

Podczas wczorajszej uroczystości samorządowcy z województwa śląskiego odebrali promesy na łączną kwotę 12 milionów złotych.  Przyznane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji środki trafiły do gmin: Bieruń, Blachownia, Ciasna, Dąbrowa Zielona, Istebna, Jeleśnia, Konopiska, Krzyżanowice, Lelów, Łękawica, Niegowa, Porąbka, Radziechowy-Wieprz, Szczyrk, Ślemień, Świnna, Węgierska Górka, Wilamowice, Żywiec oraz do powiatu częstochowskiego.

 

(zdj. Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego)

Galeria zdjęć
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).