Sobota, 16 lutego 2019r. | Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
Pokaż menu

Kresowianie na Jasnej Górze

Lipiec 03, 2018

Pod hasłem „Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu” w niedzielę 1 lipca br. na Jasnej Górze odbył się XXIV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Honorowy patronat nad uroczystością objęli wicemarszałek  województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa i starosta częstochowski Krzysztof Smela.

Zjazd rozpoczął się mszą św. w Kaplicy NMP  w intencji wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie. Homilię wygłosił s. Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Po mszy  uczestnicy uroczystości - członkowie organizacji kresowych z kraju i ze świata, samorządowcy, w tym starosta K. Smela i członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego Leonard Smolarski, przeszli w „Marszu Pokoleń” pod figurę Matki Bożej, gdzie ułożyli Krzyż Pamięci ofiar ludobójstwa OUN UPA  i odczytali Apel Poległych.

O godzinie 12.30 w Sali Papieskiej rozpoczęło się Otwarte Forum Kresowe, podczas którego mówiono m.in. o tworzeniu szerokiego frontu na rzecz zachowania narodowej pamięci o Kresach, weryfikowaniu dotychczasowej polityki wschodniej, edukacji patriotycznej młodych Polaków, trosce o upamiętnienie miejsc kaźni…

Galeria zdjęć
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).