Piątek, 22 stycznia 2021r. | Imieniny: Anastazego, Wincentego
Pokaż menu

„Lelów miejsce spotkania kultur”

25 listopada, 2020

"Lelów miejsce spotkania kultur"

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu edukacyjnego pod nazwą "Lelów miejsce spotkania kultur". 

Realizacja projektu miała na celu przybliżenie historii, zwyczajów i kultury zarówno żydowskiej jak i polskiej, a także ukazanie tego jak w przeszłości przenikały się obie kultury. Bardzo ważnym celem projektu było propagowanie idei dialogu, tolerancji, otwartości i przeciwdziałania antysemityzmowi. Powyższe działania zrealizowane zostały przez: wykłady, projekcję filmową, dyskusję, spotkania, cykle warsztatów edukacyjnych, konkursy oraz wystawy. Efektem końcowym projektu był występ uczestników cyklu warsztatów muzycznych i tanecznych oraz laureatów konkursu piosenki żydowskiej i zorganizowanie spotkania- kolacji szabatowej. Działania te miały za zadanie utrwalać pamięć o przeszłości, a także otwierać na teraźniejszość oraz przyszłość. Rezultaty wszystkich działań poświęconym obu kulturom oraz ukazanie różnych aspektów ludowości w tym folkloru polskiego i żydowskiego, mają za zadanie służyć uwrażliwieniu mieszkańców Lelowa i okolic na problematykę wielokulturowości, dialogu i tolerancji.

Realizacja całości projektu rozpoczęła się w sierpniu przygotowaniem, zorganizowaniem i udostępnieniem dla zwiedzających wystawy fotograficznej pana Dariusza Gawrońskiego pt. "Chasydzi w Lelowie", która dostępna jest w okresie od 15 sierpnia 2020 r. do 15 lutego 2021 r. Pozostałe działania edukacyjne realizowane były w następujących terminach:

- wykłady, spotkania: 19-21 sierpnia 2020 r. oraz 4-6 września 2020 r.

- projekcja filmu oraz dyskusja: 19-21 sierpnia 2020 r. oraz 4-6 września 2020 r.

- warsztaty muzyki żydowskiej: 24 sierpnia- 4 września 2020 r.

- warsztaty tańca polskiego i żydowskiego: 24 sierpnia- 4 września 2020 r.

- warsztaty pisania w języku jidysz: 28- 29 sierpnia 2020 r.

- oprowadzanie po synagodze i ohelu: 29- 30 sierpnia 2020 r.

- Konkurs Piosenki Żydowskiej: 8 września 2020 r.

- warsztaty muzyki polskiej: 8- 21 września 2020 r.

- warsztaty wycinanki żydowskiej: 10- 12 września 2020 r.

- wystawy: wycinanki żydowskiej Grzegorza Dudały oraz prac uczestników warsztatów: 1 października- 30 listopada 2020 r.

- warsztaty kuchni polskiej i żydowskiej: 5- 9 października 2020 r.

- Konkurs Potraw Regionalnych: 9 października 2020 r.

- kolacja szabatowa: 9 października 2020 r.

- koncert laureatów Konkursu Piosenki Żydowskiej oraz uczestników cyklu warsztatów muzycznych i tanecznych: 18 października 2020 r.

Sukcesem realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie projektu "Lelów miejsce spotkania kultur" jest to, że mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej w kraju udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania. Założeniem było, że w projekcie weźmie udział 120 osób, ale wszystkie warsztaty oraz spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem we wszystkich grupach wiekowych ze względu na tematykę związaną z kulturą polską i żydowską, w których łącznie wzięło udział 309 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).