Sobota, 15 grudnia 2018r. | Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Pokaż menu
Wolna powierzchnia

Praktyczne aspekty pracy Rzecznika Praw Pacjenta

Listopad 09, 2017

9 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Częstochowie odbyło się szkolenie „ Praktyczne aspekty pracy rzecznika praw pacjenta”  zorganizowane przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie. W szkoleniu udział wzięli pełnomocnicy ds. praw pacjentów oraz kierownicy podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpitale.  Gości powitał starosta częstochowski Krzysztof Smela.

Szkolenie poświęcone było aspektom prawnym w kontekście zgłoszeń pacjentów, wniosków płynących ze zgłoszeń, jak również postępowań prowadzonych przez rzeczników praw pacjentów w placówkach medycznych.  Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń i wiedzy służąca poprawie skuteczności działania systemu opieki zdrowotnej, jak również zwiększenie poziomu zadowolenia osób korzystających z opieki medycznej. Szkolenie było także okazją do wymiany doświadczeń związanych z problemami  podmiotów leczniczych, z jakimi dyrektorzy i pełnomocnicy spotykają się na co dzień.

Podczas spotkania omówione zostały tematy dotyczące roli i zadań Rzecznika Praw Pacjenta,  postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, kontroli sądowo–administracyjnej postępowań prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Kolejnym omawianym punktem spotkania była sprawa Infolinii Rzecznika Praw Pacjenta jako narzędzia działania Rzecznika i kontaktu z pacjentami, w tym  przykłady zgłoszeń: prawo pacjenta do informacji, prawo pacjenta do wyrażenia zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych, prawo pacjenta do dokumentacji medycznej, a także prawo pacjenta do poszanowania intymności i godności oraz obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.  Poruszono również kwestie roli Pełnomocnika ds. Praw Pacjenta w placówckach medycznych.

Szkolenie prowadzili eksperci zatrudnieni w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Uczestnikami szkolenia byli przedstawiciele szpitali w Częstochowie, Bytomiu, Kłobucka, Lublińcu, Pyskowicach, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Zawierciu, Katowicach, Wodzisławiu Śląskim, Świnoujściu, Siewierzu, Piekarach Śląskich, Myszkowie, Dąbrowie Górniczej.

Galeria zdjęć
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).