Środa, 19 lutego 2020r. | Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Pokaż menu

Szanujmy język polski, uczyńmy świat lepszym

W ramach projektu „Dzień Dobrego Słowa”, odbyła  się 15 maja w Starostwie Powiatowym w Częstochowie konferencja mająca przybliżyć ideę propagowania zasad kulturalnego zachowania, szacunku dla języka, poprawnej wypowiedzi i sprawności komunikacyjnej.

Zależy nam na tym, aby w codziennej komunikacji padało jak najwięcej słów pozytywnych, przemyślanych i odpowiedzialnych. Uczymy szacunku do drugiego człowieka– powiedziała Urszula Podsiad-Jeziorska, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Częstochowie, organizator konferencji. Jak zauważył Starosta Częstochowski Krzysztof Smela – porozumiewanie się między ludźmi w przestrzeni publicznej jest na coraz słabszym poziomie. Musimy podjąć szybko czynności zaradcze. Dobre słowo to obecnie deficytowy dar, deficytowa umiejętność.

Anna Kunicka, wykładowca Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej i propagatorka akcji dobrego słowa poruszyła temat budowania relacji - na pytanie: kto jest najważniejszą osobą w Twoim życiu? Odpowiadamy: dzieci, mąż, rodzina. Podstawą są relacje z samym sobą – budowanie poczucia własnej wartości. Przybliżyła również Efekt Pigmaliona – odmianę samospełniającej się przepowiedni zidentyfikowana po raz pierwszy przez socjologa Roberta Mertona. Polegającej na spełnianiu się pozytywnego oczekiwania wobec kogoś dlatego, że to pozytywne oczekiwanie sobie wytworzyliśmy.

W dalszej części spotkania psycholożki, Barbara Kidawa i Joanna Zielińska omówiły temat „Diety sensorycznej”. Specyficznego dla każdego dziecka programu aktywności dostarczających do systemu nerwowego właściwych bodźców sensorycznych do utrzymania określonego pobudzenia układu nerwowego umożliwiającego uwagę i organizację zachowania w ciągu dnia.

Na zakończenie konferencji Ewelina Raczyńska, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, omówiła trudności z komunikacją u dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego, a ksiądz dr Tomasz Knop, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie zaprezentował wykład „Słowo, które leczy”.

Dzień Dobrego Słowa, to autorska propozycja Iwony Majewskiej - Opiełki propagowana wspólnie z Katarzyną Domańską od 2011 roku. Jest to projekt edukacyjny, który w całości wpisuje się w program logodydaktyki. To inicjatywa, która ma pomóc czynić świat lepszym i szczęśliwszym przez wspólną pracę nad właściwym stosunkiem do słowa. Celem projektu jest budowanie odpowiedzialności za słowo, kształtowanie dobrej atmosfery i tworzenie pozytywnej energii, dzięki używaniu poprawnego języka w sytuacjach dnia codziennego. Nadrzędną ideą projektu jest przekonanie, że dzięki propagowaniu zasad kulturalnego zachowania, szacunku dla języka polskiego, dbaniu o czystość i poprawność wypowiedzi dzieci i dorosłych, świat może być lepszy.

Założeniem projektu jest uczynienie każdego 13. dnia miesiąca Dniem Dobrego Słowa

Galeria zdjęć
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).