Sobota, 16 lutego 2019r. | Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
Pokaż menu

Z prac Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infratruktury

Czerwiec 20, 2018

W dniu 18 czerwca br. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury. Komisja po rozpatrzeniu spraw bieżących w siedzibie budynku Starostwa Powiatowego w Częstochowie, zwiedziła budowę nowobudowanego odcinka autostrady A 1 na odcinku G tj. od węzła Blachownia do węzła Zawodzie  dł. 4,7 km.

Przedmiotowy odcinek budowanej autostrady zlokalizowany jest na terenie województwa śląskiego, w powiecie częstochowskim na terenach gmin Blachownia, Konopiska oraz miasta Częstochowa. Jego wykonawcą jest konsorcjum firm : BERGER Bau Polska Sp. z o.o. ul. Szczecińska 11, 54-517 Wrocław i BERGER Bau GmbH, ul. Äussere Spitalhofstrasse 19,   94036 Passau, Land – Bawaria (Bayern).

Komisja została przyjęta w biurze budowy przez Kierownika Budowy Pana Zbigniewa Nowaka, który omówił szczegółowo zakres i technologię budowy całego odcinka autostrady, omówił obecne zaawansowanie prac.

Członkowie komisji mieli także niepowtarzalną okazję zwiedzenia placu budowy i naocznego  zobaczenia wykonywanych prac na tak dużej inwestycji jaką niewątpliwie jest budowa nowego odcinka autostrady.   

Wybudowanie autostrady A1 na nowym, odcinku Rząsawa - Pyrzowice, jest bardzo ważne dla naszego powiatu, ponieważ połączy zrealizowane już fragmenty autostrady A1 w woj. łódzkim i dalsze odcinki na północy kraju, z południową granicą państwa, z miastami aglomeracji śląskiej, Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach oraz odciąży Częstochowę z ruchu tranzytowego.

Funkcjonowanie nowego układu komunikacyjnego wpłynie pozytywnie na środowisko poprzez przejęcie znacznej części ruchu, który w obecnej chwili porusza się po drogach lokalnych, w tym ruchu szczególnie uciążliwych samochodów ciężkich. Spowoduje to poprawę klimatu akustycznego, bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, gleby i wód na terenach znajdujących się w pobliżu dróg, które zostaną odciążone przez autostradę. 

Następnie Komisja udała się drogami powiatowymi do siedziby Obwodu Drogowo – Mostowego Nr 3 w Poczesnej, gdzie Kierownik Obwodu Pani Monika Siwek zapoznała komisję z pracami wykonywanymi na drogach powiatowych i wojewódzkich przez pracowników zatrudnionych na obwodzie, na którym obecnie pracuje ogółem 12 osób. Są to Kierownik, Majster, 6-ciu dróżników, 2-óch struży i 2 osoby zatrudnione w ramach robót publicznych. Obwód utrzymuje 150,9 km dróg powiatowych i 45,3 km dróg wojewódzkich przebiegających przez teren 5 gmin powiatu częstochowskiego tj. gmin Kamienica Polska, Konopiska, Olsztyn, Poczesna, Starcza oraz Miasta i Gminy Blachownia.

Następnie Komisja zwiedziła budynek administracyjno – socjalny oraz plac obwodu drogowego. W trakcie zwiedzania obwodu Komisja potwierdziła wnioski Pani kierownik i potrzebę budowy nowego budynku administracyjno – socjalnego, magazynu na materiały do zimowego utrzymania dróg (sól i piasek) oraz zabezpieczanie środków w budżecie na stałe dosprzętawianie obwodów drogowych w sprzęt służący do bieżącego utrzymania dróg tj. rębak do gałęzi ciągnik z osprzętem do utrzymania dróg (kosiarka, pług).  

Było to bardzo owocne posiedzenie Komisji, która na posiedzeniu wyjazdowym miała okazję naocznie zobaczyć tak ważną dla powiatu częstochowskiego i regionu inwestycję związaną z budową autostrady A 1 jak również zwiedzić jeden z trzech obwodów drogowych Powiatowego Zarządu Dróg w Częstochowie zapoznając się z jego codziennym funkcjonowaniem.        

         

 

 

R. Pakuła

Galeria zdjęć
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).