Niedziela, 16 czerwca 2019r. | Imieniny: Aliny, Benona, Anety
Pokaż menu

Korupcja wyborcza w Poczesnej

Październik 30, 2018
Korupcja wyborcza w Poczesnej
fot UG Poczesna

Wczoraj do Komisariatu Policji w Poczesnej wpłynęło zawiadomienie w sprawie korupcji wyborczej, której miałby dopuścić się jeden z kandydatów na funkcję Wójta Gminy Poczesna. Zgłoszenie potwierdził mi rzecznik prasowy częstochowskiej Policji.

Sprawą zajmuje się Policja oraz Prokuratura. Policja nie zdradza więcej szczegółów.

Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, jeden z kandydatów miał zaproponować 50 zł za oddanie głosu na niego w drugiej turze wyborów na Wójta Gminy Poczesna.

Za korupcję wyborczą grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Art. 250a kodeksu karnego:
§ 1. Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto udziela korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 albo w § 3 w związku z § 1 zawiadomił organ powołany do ścigania o fakcie przestępstwa i okolicznościach jego popełnienia, zanim organ ten o nich się dowiedział, sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może odstąpić od jej wymierzenia.

Do sprawy z pewnością wrócimy.

PAWEŁ GĄSIORSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).