Środa, 27 maja 2020r. | Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Pokaż menu

Przewidywania wyborcze w naszym okręgu. Kto zostanie Posłem, a kto Senatorem?

06 października, 2019
Przewidywania wyborcze w naszym okręgu. Kto zostanie Posłem, a kto Senatorem?

Za tydzień wybory. Czas na podsumowanie sondaży wyborczych i przedstawienie możliwości, które czekają nasz okręg wyborczy nr 28 oraz senatorskie nr 68 i nr 69 okręg w Częstochowie.

Według sondażowni wyborczych, które publikowały sondaże i preferencje wyborcze dla naszego okręgu, wszyscy przewidują zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnich tygodniach otrzymywałem przewidywania od 41 proc. do 48 proc. poparcia dla tej partii.

Na drugim miejscu, jak w całym kraju, uplasuje się Koalicja Obywatelska z poparciem od 28 proc. do 35 proc. poparcia. Wszystko zależy od tego, która sondażownia robiła badania i na jakiej grupie wyborców.

Trzecie miejsce w naszym okręgu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, który może liczyć na poparcie od 9 proc. do 15 proc.

Czwarte miejsce to poparcie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego, od 5 proc. do nawet 11. proc.

Konfederacja Wolność i Niepodległość, których reklam praktycznie nie widać na ulicach, może liczyć na poparcie od 3 proc. do 5 proc.

Bezpartyjni i Samorządowcy to w naszym okręgu poparcie do 1 proc.

I teraz konkretnie, jakie nazwiska znajdą się w Sejmie RP?

Według różnych sondaży wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi od 3 do 4 posłów. Pewniakami są Szymon Giżyński, Lidia Burzyńska oraz Andrzej Gawron. Chociaż bardzo blisko wyniku Gawrona są Monika Fajer, Paweł Ruksza i Mariusz Trepka. W przypadku czterech mandatów, ktoś z tych trojga powinien wywalczyć mandat poselski.

Koalicja Obywatelska ma pewne dwa mandaty. Posłami powinni zostać Izabela Leszczyna i Andrzej Szewiński. Przy ewentualnym trzecim miejscu i wysokim wyniku KO, o mandat będzie walczyć Jarosław Lasecki z Martą Salwierak, chociaż w walce o trzeci mandat może liczyć się także Halina Rozpondek (według jednego z sondaży, to ona obok Leszczyny może mieć mandat).

Sojusz Lewicy Demokratycznej w sondażach może liczyć na jeden mandat poselski. Największe szanse ma Zdzisław Wolski. Pozostali kandydaci nie powinni się liczyć w walce o uzyskanie mandatu.

Teoretycznie, Polskie Stronnictwo Ludowe, dzięki poparciu na wsi, może mieć wyższe poparcie niż SLD w naszym okręgu wyborczym. W takim przypadku, mandat powędruje do Henryka Kiepury, który nieznacznie wyprzedzi Krzysztofa Smelę.

Konfederacja oraz Bezpartyjni i Samorządowcy nie mają szans na wywalczenie mandatu poselskiego.

Bardzo ciekawie zapowiadają się wyniki w okręgach 68 i 69 do Senatu RP. W okręgu nr 68 dla powiatów częstochowskiego, lublinieckiego, kłobuckiego i myszkowskiego (bez Częstochowy), wszystkie sondaże dają pewne zwycięstwo Ryszardowi Majerowi z Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zdobędzie Łukasz Banaś, a trzecie Krzysztof Kubat. Ciekawiej jest w Częstochowie w okręgu 69. Tam niemal na pewno PiS straci mandat Senatora RP (senatorem jest Artur Warzocha przyp. red.). Wszystkie sondaże dają zwycięstwo opozycji - Wojciechowi Koniecznemu z SLD.

Do wyborów pozostał tydzień. Niewiadomych jest coraz mniej.

PAWEŁ GĄSIORSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).