7. Dąb Pamięci na terenie Gminy Blachownia

Dęby katyńskie to akcja ogólnopolska realizowana przez program „Katyń… ocalić od zapomnienia”, koordynowany przez stowarzyszenie „Parafiada”.
Program edukacyjny skierowany jest do dzieci i młodzieży, nauczycieli, ludzi oświaty, instytucji i wszystkich, którym bliska jest prawda i mądrość płynące z faktów historii. Idea tego programu ma na celu uczczenie pamięci bohaterów Mordu Katyńskiego, poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnienia konkretną osobę, które zginęła w Katyniu, Twerze czy Charkowie. Realizacja projektu ma na celu integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnej.
24 kwietnia byliśmy świadkami posadzenia 7. Dębu Pamięci na terenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łojkach, upamiętniającego postać aspiranta Policji Państwowej Piotra Skubały zamordowanego w kwietniu 1940 r. przez NKWD. Wymordowano wówczas ok. 6300 jeńców z obozu w Ostaszkowie, głównie policjantów i funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza. Konwoje z obozu były organizowane od 4 kwietnia do 16 maja. Zwłoki ofiar mordu zakopano pod Kalininem w miejscowości Miednoje w 23 masowych grobach.
Burmistrz Blachowni p. Sylwia Szymańska przekazała Pani Danucie Oczkowskiej siostrzenicy Piotra Skubały wydany przez Komitet Organizacji Programu „KATYŃ … ocalić od zapomnienia” certyfikat Nr 05496/11319/WE/2023 potwierdzający, że aspirant Policji Państwowej Piotr Skubała został uhonorowany Dębem Pamięci.
Uroczystość była okazją do opowieści o trudnych losach Polaków. Wspomnienia rodziny: Pani Danuty Oczkowskiej, przeplatane były starymi fotografiami oraz fragmentami z pamiętnika dzieci śp. Piotra Skubały: Amelii i Piotra, w rolę których wcielili się uczniowie: Otylia Tronina i Artur Ciura. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowali utalentowani uczniowie: Helena Skuza - wiolonczela, Antoni Sikora - trąbka oraz chór szkolny. Uczennica Małgorzata Pokora odczytała wiersz o Piotrze Skubale, specjalnie przez nią napisany. Uroczystość poprowadził uczeń Kamil Jagieła.
Burmistrz Blachowni podziękowała krewnym Piotra Skubały, inicjatorom uroczystości Państwu Danucie i Bolesławowi Oczkowskim za ufundowanie dębu, kamienia i tablicy pamiątkowej. Wyraziła również swe uznanie dla organizatorów uroczystości: pani Doroty Rataj – dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łojkach i pani Beaty Gaudy – nauczyciela historii w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Łojkach za organizację uroczystości oraz za pełne zaangażowania przekazywanie młodemu pokoleniu Polaków szacunku dla historii naszego Narodu.
Niech to drzewo, które dziś posadziliśmy – mówiła Burmistrz Blachowni - przypomina nam o ofierze złożonej przez tysiące Polaków na terytorium byłego Związku Radzieckiego – w Katyniu, Twerze, Charkowie oraz innych dotąd nie odkrytych miejscach.
W uroczystości udział wzięła rodzina śp. Piotra Skubały, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie, dyrektorzy placówek oświatowych. Radę Miejską w Blachowni reprezentował p. Tomasz Rećko Przewodniczący RM.
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji dostępnej pod linkiem:
PIOTR SKUBAŁA DĄB PAMIĘCI ŁOJKI
Małgorzata Pokora
Piotr Skubała
Nasz bohater Piotr Skubała,
Przez mieszkańców zapomniany,
Lecz rodzina pamiętała,
O swym wujku ukochanym.
Dzięki wielu dokumentom,
wielkim trudem odzyskanych,
Pana Piotra całe życie,
jest nam teraz lepiej znane.
Swe dzieciństwo oraz młodość,
spędził tutaj w Łojkach,
aż do czasu kiedy musiał
stawić się do wojska.
Po odbyciu służby
w jednostce wojskowej
zaczął swoją pracę w Policji Państwowej,
za wzorową służbę często odznaczany,
lecz przez NKWD jest aresztowany.
Teraz jego życie w Golgotę się zmienia,
najpierw jest Ostaszków – nie ma wyzwolenia,
a na końcu w Twerze jest zamordowany,
w lesie pod Miednoje został pogrzebany.
Pomnika nie postawimy,
chociaż słusznie się należy,
DĄB PAMIĘCI posadzimy,
dar od szkoły i młodzieży.