Blachownia uroczyście świętowała obchody 11 Listopada
W Blachowni obchody Święta Niepodległości 11 listopada miały wyjątkowy charakter, pełen uroczystości, które połączyły mieszkańców w hołdzie dla Ojczyzny. Tegoroczne obchody rozpoczęły się od symbolicznego aktu złożenia kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej, a zakończyły wspólnym świętowaniem w CAO.
W uroczystościach uczestniczyli burmistrz Blachowni Cezary Osiński, licznie zebrani Radni wraz z Przewodniczącą Edytą Mandryk oraz przedstawiciele instytucji i zebrani mieszkańcy. Pierwszym punktem programu było złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego, który znajduje się w centralnym punkcie Blachowni, oraz przy najstarszym krzyżu w mieście. Uczestnicy oddali hołd poległym i pomordowanym mieszkańcom Cisia, a także złożyli znicz pod tablicą upamiętniającą Pamięci Mieszkańców Blachowni walczących o wolność i niepodległość Polski, znajdującą się przy dawnym USC.
Uroczysta msza święta i występy artystyczne
Po złożeniu kwiatów, uczestnicy obchodów udali się do Kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Wspaniałą oprawę liturgiczną stworzyły występy artystyczne. Chór Alla Breve zaśpiewał najpiękniejsze pieśni patriotyczne, wprowadzając zgromadzonych w podniosły nastrój. Dodatkowym akcentem artystycznym był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa, podkreślając wagę tego wyjątkowego dnia.
Pochód na Plac Niepodległości i ceremoniał flagowy
Po zakończeniu mszy uczestnicy przemaszerowali na Plac Niepodległości, gdzie miała miejsce główna część obchodów. Zebrani odśpiewali hymn narodowy, a następnie uroczyście podniesiono Flagę Polski na maszt. Burmistrz Blachowni Cezary Osiński wraz z sekretarzem gminy Dariuszem Wojciechowskim złożyli pierwsze wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Mieszkańców walczących o niepodległość Polski. Kolejno, kwiaty składali radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji oraz mieszkańcy, którzy w ten sposób oddali hołd wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.
Centrum Aktywności – grochówka, wystawy i "żywa lekcja historii"
Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości, były uroczystości zaplanowane w Centrum Aktywności, gdzie na gości czekała smakowita wojskowa grochówka, która rozgrzała zebranych w chłodny, listopadowy dzień.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa przygotowana do Izby Pamięci, a także żywa lekcja historii zorganizowana przez członków Fundacji Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich. Zgromadzeni mieli okazję przenieść się w czasie, poznając historię polskiego wojska na przestrzeni wieków. Prezentacja obejmowała pokaz strojów wojskowych, począwszy od czasów Mieszka I, przez średniowiecznych rycerzy, aż po mundury ułanów z XX wieku. Dzieci miały okazję wysłuchać pasjonującego wykładu, a także podziwiać stroje i opowieści związane z poszczególnymi epokami.
Patriotyczne pokazy mody i występy muzyczne
Jednym z bardziej wzruszających momentów obchodów była prezentacja strojów patriotycznych przygotowanych przez rodziców przedszkolaków oraz dzięki inicjatywie Pań z Biblioteki Miejskiej w Blachowni. Stroje zaprezentowane przez dzieci ukazywały bogatą tradycję patriotyzmu i zwracały uwagę swoją różnorodnością i pięknym wykonaniem. Organizatorzy liczą, że ta inicjatywa będzie się rozwijać, a w kolejnych latach w pokazie wezmą udział dzieci z całej gminy.
Obchody zakończyły się koncertami zespołów Flow oraz Coolturalni, które wprowadziły zebranych w patriotyczny nastrój. Dodatkowo, publiczność mogła podziwiać występ zespołu Blachownianie, który od niedawna wprowadza świeżość nie tylko w nazwie, ale również w składzie. Zespół, pod nowym przewodnictwem Larisy Toropchiny, zaprezentował tradycyjne polskie pieśni ludowe, wzbogacając obchody o elementy kultury ludowej.
Wspólne świętowanie
Obchody 11 listopada w Blachowni były czasem wspólnego świętowania, budowania poczucia wspólnoty oraz żywego przekazywania historii młodemu pokoleniu. Przez cały dzień mieszkańcy mogli poczuć dumę z bycia częścią społeczności, która pielęgnuje pamięć o przeszłości, jednocześnie ciesząc się z wolności i niepodległości, którą Polska odzyskała dzięki bohaterom walczącym o naszą suwerenność, nie zapominając o mieszkańcach naszej gminy, którzy mieli ogromny wkład w walkę o Niepodległą Polskę.